Aktualizacja do Windows Phone 8.1 usuwa Google [AKTUALIZACJA]

Aktualizacja do Windows Phone 8.1 usuwa Google [AKTUALIZACJA]

Obecnie użytkownicy systemu Windows Phone 8.1 mogą wybrać w ustawieniach przeglądarki Internet Explorer, z jakiej wyszukiwarki chcą korzystać. Do wyboru jest Google i Bing, niemniej – jak wynika z dokumentacji poświęconej najnowszej aktualizacji – słowo “jest” zamieni się niebawem na “był”.

“Standardowo jedyną wyszukiwarką dostępną w telefonie jest Bing” – to sformułowanie nie zostawia wiele miejsca na wątpliwości. Warto jednak dodać, że na wybranych rynkach (np. w Rosji i Turcji) jedyną dostępną wyszukiwarką będzie Yandex, natomiast w innych lokalizacjach (i językach), w których Bing nie jest dostępny, użytkownicy nadal będą mieli możliwość wyboru spośród kilku wyszukiwarek.

Powody, jakimi kieruje się Microsoft, usuwając możliwość wyboru wyszukiwarki, są łatwe do odgadnięcia. Chodzi oczywiście o wpływy finansowe związane z różnymi płatnymi opcjami związanymi z prezentacją wyników wyszukiwania. Pytanie tylko, czy taka ograniczająca wolność użytkowników pazerność wyjdzie Microsoftowi na zdrowie…

Aktualizacja:

Jak się okazuje, powyższy news – oparty na dokumentacji poprawki – nie potwierdza się w stu procentach. Jak na razie wyszukiwarka Google zniknęła z dostępnych do wyboru w ustawieniach Internet Explorera wyłącznie w kilku wybranych wersjach operatorskich smartfonów z Windows Phone 8.1. Nie wiemy w tym momencie, dlaczego akurat te wersje, tworzone na zamówienie telefonii komórkowych, stawiają wyłącznie na wyszukiwarkę Bing.