Street View Trekker po raz pierwszy w Polsce

Street View Trekker po raz pierwszy w Polsce

Dzięki Trekkerowi w Street View może się znaleźć więcej zdjęć miejsc z całego świata – miejsc, których nie da się sfotografować z samochodu, roweru trójkołowego, wózka ani skutera śnieżnego. Trekkera, wraz z zamontowanym na górze systemem fotograficznym, operator niesie na plecach. Sprzęt jest na tyle mały i poręczny, że zdjęcia można robić w ciasnych i wąskich miejscach oraz wszędzie tam, gdzie nie można dotrzeć inaczej niż pieszo. W miniony weekend przy użyciu plecaka wykonane zostały zdjęcia kładki i tarasu widokowego w Giżycku oraz słynnej Twierdzy Boyen. Dzięki Trekkerowi internauci z całego świata będą mogli również odbyć wirtualny rejs po jeziorze Niegocin i odwiedzić pozostałe atrakcje Mazur, np. kryjącą w sobie historyczną tajemnicę Twierdzę Wilczy Szaniec w Gierłoży, Park Zabytków Warmii i Mazur oraz podziwiać Kwaterę w Mamerkach czy Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Oprócz Mazur sfotografowane zostały także atrakcje z trzech innych województw. Na Dolnym Śląsku Trekker uwiecznił najwyższy szczyt masywu Ślęży, szlaki turystyczne obok dwóch wodospadów w Karkonoskim Parku Narodowym, Szklarską Porębę, Strzeliniec w Górach Stołowych oraz Błędne Skały, panoramę Karkonoszy rozciągającą się od Śnieżki po Szrenicę, Park Zdrojowy w Sobótce, Ogród Japoński we Wrocławiu oraz arboretum w Wojsławicach, Karpniki w powiecie jeleniogórskim. W województwie łódzkim wykonano zdjęcia Street View w Ogrodzie Zoologicznym w Łodzi oraz Skansenie Lokomotyw w Zduńskiej Woli. Natomiast w województwie mazowieckim Trekker odwiedził Łazienki Królewskie w Warszawie. Wszystkie atrakcje będzie można obejrzeć po kolejnej aktualizacji Street View w 2015 r.

Pierwsze zdjęcia przy użyciu aparatów zamontowanych na plecaku zostały wykonane w trudnym, skalistym terenie Wielkiego Kanionu w Arizonie. Trekker odwiedził też m.in. Burj Khalifa, Hawaje, kompleks świątynny Angkor Wat w Kambodży i wyspy Galapagos.

Street View Trekker pojawił się w Polsce po raz pierwszy, specjalnie z okazji MapUp – akcji mapowania Mazur, która odbyła się w długi weekend 15-17 sierpnia br. Przez trzy dni społeczność Kreatora Map Google na podstawie najnowszych zdjęć satelitarnych nanosiła zmiany na Mapach rejonu Mazur. Dzięki aktualizacji Mapy Google mogą jeszcze dokładniej odwzorowywać rzeczywistość i okolice. Podczas akcji dokonano prawie 6 tys. edycji, w tym naniesiono prawie 300 atrakcji turystycznych. Nanoszone zmiany są istotne zarówno dla turystów, jak i mieszkańców Mazur, ponieważ Kreatorzy Map nie tylko oznaczyli osiedla mieszkaniowe i dworce autobusowe, ale przede wszystkim poprawili widoczność głównych dróg, parków oraz jezior. W efekcie mapa Krainy Wielkich Jezior stała się bardziej dokładna i jeszcze łatwiejsza w użyciu. Oprócz Kreatorów Map, do Giżycka przyjechała też grupa fotografów sferycznych, którzy wykonali ponad 1 tys. zdjęć sferycznych (panoram 360 stopni) głównych atrakcji regionu.

Stworzenie mapy, która będzie dokładnie odzwierciedlała zmieniający się świat, to duże wyzwanie.
Aby każdy użytkownik mógł znaleźć wszystkie interesujące go miejsca, nieustannie aktualizujemy poszczególne obszary na naszych mapach, korzystając przy tym z różnych źródeł – informacji publicznych i komercyjnych, zdjęć satelitarnych i sferycznych, zdjęć Street View. Udostępniamy darmowe narzędzia, na przykład Kreator Map Google, dzięki którym każdy może stać się współtwórcą map. W ten weekend użytkownicy Kreatora Map byli na Mazurach i zadbali o to, by ten obszar został dokładniej odzwierciedlony na naszych mapach, z korzyścią dla mieszkańców i turystów. A dzięki zdjęciom wykonanym przez Trekker Street View internauci z całego świata będą mogli podziwiać piękną przyrodę Polski
— mówi Piotr Zalewski z Google Polska.

Każdy może zostać Kreatorem Map Google

Dodatkową atrakcją podczas odbywającego się MapUpu było szkolenie z Kreatora Map Google dla organizacji turystycznych i pasjonatów nowinek technologicznych. Z Kreatora Map Google może bowiem korzystać każdy, komu zależy na jak najlepszym odwzorowaniu otaczających go obszarów. Kreator Map Google to łatwe w obsłudze narzędzie, które pozwala użytkownikom w prosty i szybki sposób na dodawanie szczegółowych informacji do Map Google. Korzystając z Kreatora, użytkownik może wybrać określony obszar na Mapach Google i dodać nowe informacje na jego temat w oparciu o własną wiedzę lub w odniesieniu do zdjęć satelitarnych na Mapach Google. Kolejne kliknięcie pozwala na zapisanie zmian i przesłanie dodanej informacji do Google. Po weryfikacji przesłanych danych, zmiany będą widoczne na Mapach Google, w Google Earth oraz w mobilnej wersji Map Google, dokładnie odzwierciedlając okolicę.

Dzięki Kreatorowi Map Google każdy może przyczynić się do powstania bardziej użytecznych i kompleksowych map zmieniającego się wokół nas świata, dzieląc się swoją lokalną wiedzą. Mapy mogą zostać wzbogacone o znaczniki lokalnych sklepów i restauracji, parki narodowe i ciekawe miejsca o historycznym znaczeniu, a także pola namiotowe, plaże czy ulubione szlaki górskie. Kreator Map Google pozwala dodawać ponad 2 tys. różnego rodzajów obiektów.

Więcej:Googlemapy