Windows 9 będzie dostępny za darmo

Windows 9 będzie dostępny za darmo

Jak twierdzi Mary Jo Foley, jedna z najlepiej poinformowanych dziennikarek zajmujących się tematyką związaną z Microsoftem, możemy spodziewać się jeszcze dwóch poprawek do Windows 8.1: drugiej i trzeciej. Wypuszczenie drugiej paczki poprawek spodziewane jest już w sierpniu, ale użytkownicy tego systemu nie powinni spodziewać się jakichś znaczących usprawnień. Przede wszystkim nie ma co liczyć na wprowadzenie jakiegoś bardziej użytecznego “mini” Menu Start, ponieważ prawdopodobnie Microsoft zdecydował, by była to jedna z rzeczy triumfalnie “wprowadzonych” w systemie Windows Treshold, zwanym też potocznie Windows 9. Mówiąc jeszcze bardziej ogólnie, Microsoft wycofał się z wprowadzania usprawnień w Windows 8.1 w postaci dużych, spektakularnych zestawów, na rzecz dyskretnych, comiesięcznych nowelizacji systemu. Wielkie uderzenie planowane jest dopiero na kwiecień 2015 roku, kiedy to spodziewamy się premiery systemu Windows 9.

I tu pojawia się drugi ciekawy wątek: kwestia ceny nowego systemu. Jak twierdzi Mary Jo Foley, bardzo prawdopodobna będzie “promocja”, która umożliwi bezpłatny update starszych wersji “okienek” (włącznie z XP!) do Windows 9. Nie będzie to zatem oferta skierowana do wszystkich, ale liczba użytkowników, którzy się do takiej promocji kwalifikują, jest oczywiście ogromna.

NASZYM ZDANIEM
Jeśli Windows 9 rzeczywiście będzie dostępny za darmo dla użytkowników legalnych starszych wersji tego systemu, to będzie to jedna z najmądrzejszych decyzji podjętych przez Microsoft w ostatnich latach. I – wbrew pozorom – jedna z najbardziej dochodowych, bo darmowy, popularny system to świetna okazja do zarabiania pieniędzy na tysiąc innych sposobów.
Przy okazji możemy też stać się świadkami zupełnie nowego zjawiska. Zamiast rynku podzielonego na wiele wersji “okienek” pojawi się sytuacja (znana z urządzeń firmy Apple), w której na rynku zdecydowanie dominuje jedna i to na dodatek najnowsza wersja systemu. Naprawdę trzymam kciuki!