Innowacyjne technologie w Europejskim Centrum Solidarności

Sprzęt multimedialny oraz przełomowy system informacyjny Harman IDX o łącznej wartości przekraczającej 14 mln zł zostały zamontowane w multimedialnej sali otwartego w sobotę Europejskiego Centrum Solidarności.

W sobotę, 30 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, Prezydent Lech Wałęsa uroczyście otworzył Europejskie Centrum Solidarności. Na powierzchni niemal 26 000 metrów kwadratowych znajdują się wystawy stałe, ekspozycje czasowe, archiwum, biblioteka wraz z czytelnią, mediateka oraz wielofunkcyjna sala obsługiwana przez debiutujący w Polsce, jeden z najbardziej innowacyjnych systemów informacyjnych – Harman IDX.

Za wykonanie całej instalacji technologicznej sali multimedialnej, ciągów komunikacyjnych i sal wystaw czasowych odpowiedzialne było konsorcjum stworzone przez firmy RGBS, AWACO oraz specjaliści od technologii dźwiękowej z ESS Audio.

„Zapotrzebowanie technologiczne tak wielozadaniowej sali i ciągów komunikacyjnych stanowiło dla nas wyzwanie,”

mówi Witold Karałow, prezes firmy ESS Audio, która dostarczyła, uruchomiła i stroiła system nagłośnienia wykorzystanego w audytorium.

„Wszystkie warunki spełnił jeden
z najnowocześniejszych na świecie, a w Polsce jeszcze nie zastosowany system Harman IDX400 – CUSTOM dopasowany i przygotowany specjalnie dla Europejskiego Centrum Solidarności.”

Rozwiązanie koncernu Harman jest rozbudowanym, zintegrowanym systemem zarządzania dystrybucją informacji audio-wizualnej. Jest on stosowany w takich miejscach, jak lotniska, stadiony, duże dworce, muzea czy centra konferencyjne. Jego wyróżnikiem jest pełna skalowalność, pozwalająca dostosować system do wymagań obiektu i użytkownika.

Multimedialny system informacyjny składa się z zwielokrotnionych serwerów oraz wzmacniaczy Crown i procesorów BSS BLU. Zapewniają one przesyłanie treści multimedialnych w najwyższej jakości obrazu oraz dźwięku. W dotychczas stosowanych rozwiązaniach występowała jedynie transmisja obrazu. Umożliwienie przekazu jednocześnie wysokiej jakości dźwięku zaimplementowano po raz pierwszy. Nadawane treści kierowane są do dowolnego monitora LCD oraz towarzyszących mu kolumn głośnikowych JBL CBT. W danej chwili każdy taki zestaw – monitor i głośniki – może pokazywać zupełnie inny materiał np. prezentacje multimedialne, filmy, kanały telewizyjne czy menu wyboru, które odwiedzający może nacisnąć na ekranie i wybrać dodatkowe możliwości

,

— tłumaczy Witold Karałow, wyjaśniając działanie systemu Harman IDX.

Cały system jest uniwersalny nie tylko pod względem możliwości dopasowania się do wielkości obiektu. Każdy z zestawów tworzonych przez monitor i głośniki automatycznie zwiększa poziom swojego dźwięku, reagując na natężenie hałasu w otoczeniu. Dzięki temu odwiedzający bez większych problemów usłyszą przekaz niezależnie od panującego wokół gwaru.

W audytorium, które może pełnić funkcje koncertowe, teatralne, kinowe czy konferencyjne znajduje się dyskretny system nagłośnienia, dzięki któremu wrażenia słuchowe w każdym miejscu sali są dokładnie takie same. Na potrzeby koncertów i sztuk teatralnych zostało zainstalowanych 16 kolumn głośnikowych szerokopasmowych i 6 podwieszonych pod sufitem subwooferów. W przypadku, gdy sala ma być salą kinową w ciągu chwili pojawia się dużych rozmiarów ekran perforowany, a w projektorni można wybrać spośród najmocniejszego obecnie na rynku najwyższej jakości cyfrowego projektora kinowego Barco 4K-32B albo drugiego projektora wykorzystującego klasyczne materiały np. 35mm,”

odsłania technologiczne kulisy Witold Karałow.

„Za ekranem oraz na ścianach znajdują się wkomponowane w design sali najwyższej jakości głośniki kinowe, gwarantujące w odpowiednich momentach prawdziwe trzęsienie ziemi lub inne niezapomniane efekty dźwiękowe.”

Za wrażenia akustyczne widzów odpowiedzialny jest zestaw 19 surroundów, dwa subwoofery i trzy kolumny zaekranowe JBL o łącznej mocy ciągłej 8 kW. Wartość szczytowa tego systemu może być niemal czterokrotnie większa.

Wykorzystany w sali projektor cyfrowy Barco 4K-32B o jasności 33 000 lumentów jest najwłaściwszym wyborem dla sal kinowych, które wymagają wyraźnego, trójwymiarowego obrazu. Dzięki rozdzielczości urządzenia (4096 x 2160 pikseli) wszystkie wyświetlane detale mają niezwykłą ostrość. Model pracuje w oparciu o 1.38-calowy chip DLP Cinema Enhanced, który w połączeniu z technologią DLP Cinema® zapewnia idealne odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast.

Każdy z ponad 500 wysokiej jakości foteli znajdujących się w tej niezwykle innowacyjnej sali jest wyposażony w pulpit systemu konferencyjnego oraz tłumaczeń symultanicznych, co pozwala organizować w tym pomieszczeniu wielojęzyczne spotkania, dyskusje, konferencje czy prezentacje.

Wszystkie te rozwiązania są ze sobą integrowane poprzez system sterowania pozwalający na zarządzanie każdym z nich z jednego miejsca – realizatorki zlokalizowanej za salą. Do tego system sterowania obsługuje również odsłanianie i zasłanianie rolet, jak również regulację oświetlenia.

0
Źródło: ESS Audio
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.