Jak nie paść ofiarą oszustw na portalach społecznościowych

Osoby atakujące często przeglądają portale społecznościowe, szukając tam informacji, które nieumyślnie (lub w wyniku beztroskiego podejścia) zostawili użytkownicy. Dane te mogą pomóc im w popełnieniu przestępstwa: adresy e-mail mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania oszustw; przy pomocy niektórych danych można złamać hasło lub zidentyfikować lokalizację użytkownika itd. Z kolei dostęp do konta użytkownika może zapewnić cyberprzestępcom jeszcze więcej możliwości, w tym wysyłanie szkodliwych odsyłaczy i plików do znajomych ofiary, kradzież danych osobistych, które później zostaną sprzedane na czarnym rynku.
Jak nie paść ofiarą oszustw na portalach społecznościowych

Badanie przeprowadzone przez Kaspersky Lab i B2B International pokazało, że 78% respondentów uważa, że cyberprzestępcy w ogóle się nimi nie zainteresują. Co dziesiąty użytkownik dzieli się prywatnymi informacjami z nieznajomymi, a aż 15% badanych zdradza informacje, których nie przekazało by w świecie rzeczywistym. Co więcej tylko 7% badanych obawia się utraty danych dostępowych do portali społecznościowych – reszta zupełnie ignoruje zagrożenia wynikające z takiej sytuacji. Najbardziej zagrożeni są użytkownicy urządzeń mobilnych, którzy logują się do portali wykorzystując publiczne sieci Wi-Fi. Przykładowo wśród respondentów używających tabletów z Androidem odsetek kont przejętych przez cyberprzestępców wyniósł aż 13%.

Jak zatem chronić się przed tego typu sytuacjami? Kaspersky Lab przygotował garść porad:

  • Stosuj silne hasła do swoich kont oraz wyłącz funkcję autouzupełnienia, nawet jeśli logujesz się na własnym smartfonie czy tablecie.
  • Ogranicz ilość informacji, jakie ujawniasz w Sieci; podziel swoich znajomych na grupy, dzięki czemu naprawdę osobiste informacje będziesz mógł przekazywać tylko tym, którym naprawdę ufasz.
  • Nie pobieraj plików ani nie klikaj odsyłaczy, jeśli nie jesteś pewien, kto i dlaczego je wysłał.
  • Zanim podasz swoje dane uwierzytelniające, upewnij się, że nie wpisujesz ich na fałszywej stronie stworzonej w celu przechwycenia nazw użytkowników i haseł.
  • Jeśli to możliwe, postaraj się korzystać z bezpiecznego połączenia z internetem – nie podawaj swojego loginu czy hasła, łącząc się z pierwszym napotkanym hotspotem.
  • Upewnij się, że urządzenie, z którego korzystasz jest także dobrze chronione odpowiednim oprogramowaniem.

Więcej:lukiportale