Przechowujesz dane w chmurze? Sprawdź jak nie zostać ofiarą wycieku

Przechowujesz dane w chmurze? Sprawdź jak nie zostać ofiarą wycieku

Christian Funk, starszy badacz ds. bezpieczeństwa, Kaspersky Lab, przygotował kilka porad,dzięki którym użytkownicy mogą uniknąć potencjalnych problemów związanych z wyciekiem prywatnych danych za pośrednictwem komputerów, urządzeń mobilnych czy usług w chmurze:

  1. Stosuj silne hasła, inne dla każdego konta online (przeczytaj nasz poradnik “Twoje hasło zawsze bezpieczne”.
  2. Korzystaj z rozwiązań bezpieczeństwa w celu zabezpieczenia swoich urządzeń, ponieważ każde z nich stanowi bramę dostępu do Twoich danych w chmurze.
  3. Włącz i stosuj usługi uwierzytelniania dwuskładnikowego, jeżeli tylko istnieje taka możliwość.
  4. Zastanów się, które informacje powinny, a które nie powinny być przechowywane w chmurze. Nigdy nie należy powierzać chmurze swoich najbardziej poufnych danych – zarówno tych dotyczących życia prywatnego, jak i zawodowego.
  5. Urządzenie mobilne może łatwo zostać zgubione lub skradzione, dlatego należy dopilnować, aby nie były przechowywane na nim żadne poufne dane. Jeśli już muszą tam być, konieczne jest zapewnienie odpowiedniego szyfrowania.
  6. Jeśli zamierzasz przechowywać poufne informacje (w tym zdjęcia i filmy), dokładnie sprawdź, czy Twoje urządzenie nie ma włączonej automatycznej synchronizacji takich danych z chmurą.
  7. Zanim udostępnisz swoje prywatne dane lub pozwolisz, aby ktoś zrobił Ci zdjęcie, upewnij się, że urządzenie posiada wystarczające zabezpieczenia, aby można było przechowywać na nim prywatne dane, tak aby nie zostały nieumyślnie upublicznione.