W Łodzi powstaje ARUZ – cyfrowe laboratorium do zadań specjalnych

Urządzenie będzie unikatem na światową skalę.

Z tego superkomputera będziemy mogli być dumni. ARUZ to gigantyczne urządzenie – 100 km połączeń elektrycznych, 6 ton kabli, 25 tys. układów FPGA. Dzięki niemu naukowcy będą w stanie skrócić czas badań chemicznych z miesięcy do dni, co znacznie usprawni przemysł farmaceutyczny, kosmiczny i każdy inny, który wymaga analiz na skalę molekularną.

„ARUZ z dokładnością do nanosekund odtworzy przepływ cząsteczek w czasie rzeczywistym i umożliwi poznanie natury zjawisk złożonych. I zrobi to naprawdę szybko, bo w przypadku badań chemicznych wynik, na który superkomputery pracowałyby miesiącami, ARUZ przygotuje w kilka dni. Co więcej, zrobi to z większą precyzją i zużywając mniej energii. Tak wielkie przyspieszenie tempa prac to zasługa specjalnie opracowanej konstrukcji urządzenia, wykorzystującej 25 tys. równocześnie pracujących i połączonych ze sobą układów scalonych FPGA. Zaletą analizatora jest również możliwość przeprogramowywania całego urządzenia. Jak mówią jego pomysłodawcy– będzie on jak kameleon, dostosowujący się do potrzeb badaczy.” – możemy przeczytać w notatce prasowej na stronie Ericpolu.

Budynek przypominający w głównej części trzypiętrowy kielich pochłonie 20 mln złotych. Ponieważ ARUZ będzie jedynym takim urządzeniem na świecie inwestycja powinna przyciągnąć naukowców i firmy z różnych krajów, które wynajmą go do swoich badań, by symulować -do tej pory kosztowne i pracochłonne- eksperymenty.