PlexTurbo: ciekawy „software” do dysków SSD Plextora

Firma Plextor przedstawiła ciekawą informację prasową, w której chwali nie tylko swój "hardware", czyli nowe dyski Plextor M6 Pro, ale i oprogramowanie, które jest do nich dołączone. To ważna zmiana akcentu, której warto się bliżej przyjrzeć.

PlexTurbo to – według producenta – wyjątkowo inteligentne algorytmy optymalizujące pracę dysków SSD Plextor M6 Pro. Na czym polega ich wyjątkowość? Nie tylko przyśpieszają pracę dysku, ale również zwiększają jego żywotność i wprowadzają dodatkową ochronę przed utratą danych nawet w najbardziej zaskakujących sytuacjach.

Konkrety? Proszę bardzo. W ramach optymalizacji pracy dysku PlexTurbo odróżnia „gorące”, często wykorzystywane dane, od „zimnych”, wykorzystywanych zdecydowanie rzadziej. W pamięci systemowej trzymane są tylko te najważniejsze, dzięki czemu dostęp do nich jest dużo szybszy. Dodatkowo optymalizacja wykorzystania pamięci RAM korzystnie wpływa na wydajność całego komputera.

Kolejny interesujący mechanizm, związany z oprogramowaniem PlexTurbo, to ochrona danych metodą write-through cache. Pliki, nad którymi użytkownik aktualnie pracuje, przechowywane są w pamięci RAM i dodatkowo na nośniku SSD. W razie utraty zasilania, można odzyskać efekty pracy, które w innym przypadku mogłyby bezpowrotnie przepaść.

Ponadto wykorzystanie PlexTurbo przedłuża żywotność samych dysków Plextor M6 Pro, ograniczając do minimum zbędne cykle zapisu danych. Nie istnieje problem bezproduktywnego duplikowania plików na dysku. Zresztą dowodem na tę podwyższoną niezawodność dysków Plextor z rodziny M6 Pro jest 5-letnia gwarancja. Co więcej, nie jest to gwarancja ograniczana limitami zapisu danych.

Dyski SSD Plextor M6 Pro są już dostępne w Polsce w dwóch wariantach o pojemności 128 i 256 GB, w sugerowanych cenach detalicznych 349 zł i 599 zł brutto. Niebawem na polskim rynku zadebiutują dodatkowo dwa kolejne nośniki o pojemności 512 GB i 1 TB.

Plextor M6 Pro bazuje na kościach pamięci Toshiba Toggle NAND 19 nm oraz kontrolerze Marvell 88SS9183. Szybkość sekwencyjnego odczytu/zapisu danych wynosi 545/490 MB/s. Szybkość odczytu/zapisu losowego to odpowiednio 100 000 i 88 000 IOPS.

Źródło: Plextor
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.