Poradnik: Wymiana zużytych zawiasów notebooka

Poradnik: Wymiana zużytych zawiasów notebooka

Mechanizm zamykania pokrywy redakcyjnego notebooka Samsung R530, intensywnie użytkowanego już od trzech lat, przestał działać prawidłowo – zaczął stawiać duży opór. Przy każdym zamykaniu czy otwieraniu pokrywy dało się słyszeć trzaski i skrzypienie, a do tego wyginała się ona tak bardzo, że jej krawędź wystawała poza bok dolnej części obudowy. Podejrzewaliśmy, że zawiasy wyrobiły się lub zabrudziły na tyle, iż niedługo zupełnie odmówią posłuszeństwa i w ogóle nie da się poruszyć pokrywą. Aby dostać się do tych ruchomych elementów, konieczny okazał się demontaż całego notebooka.

Przygotowanie

Zaczęliśmy od przygotowania wszystkich niezbędnych narzędzi, aby w każdej chwili mieć je pod ręką: poza śrubokrętem potrzebowaliśmy plastikowej karty (płatniczej, paliwowej albo stałego klienta – wszystko jedno), pęsety oraz oleju Ballistol (jest przeznaczony do konserwacji broni, ale równie dobrze nadaje się do smarowania zawiasów). Ponadto przed przystąpieniem do właściwego demontażu wyjęliśmy z komputera akumulator i odkręciliśmy wszystkie pokrywy przymocowane do jego dolnej

ściany, takie jak osłona dysku twardego.

Demontaż większości notebooków rozpoczynamy od zdjęcia klawiatury, będącej jednocześnie pokrywą chroniącą podzespoły komputera, pod którą znajdują się liczne elementy mocujące. Podczas pracy zalecamy dużą ostrożność, gdyż obudowę trzymają w całości, oprócz śrub, liczne plastikowe klipsy – jeśli je połamiemy, części nie będą do siebie przylegały, a do środka zacznie dostawać się kurz utrudniający chłodzenie wrażliwych na temperaturę podzespołów.

Gdzie kupić części zamienne?

W przypadku popularnych modeli notebooków mamy spore szanse na znalezienie sprawnych części na przykład na aukcjach internetowych. Przed zakupem upewnijmy się, że oferowane podzespoły są przeznaczone do modelu o takim samym oznaczeniu, jakie znajdziemy na obudowie naszego notebooka, a najlepiej poprośmy sprzedawcę o potwierdzenie, że część będzie pasowała i jest w dobrym stanie. Jeśli potem zobaczymy, że otwory śrub w otrzymanych zawiasach są już wyrobione, po prostu odeślijmy części z powrotem do sprzedawcy – jest to symptom znacznego wyeksploatowania. Części oferowane w portalach aukcyjnych przeważnie pochodzą z rozmontowanych używanych notebooków, ale nie musi to być wadą. Jeśli podzespoły nie są uszkodzone, powinny wydłużyć życie naszego urządzenia jeszcze przynajmniej o rok czy dwa. Wówczas trud włożony w naprawę na pewno się opłaci.

1) Demontaż klawiatury

Klawiaturę przytrzymują klipsy na jej górnej krawędzi. Podważmy je, przeciągając plastikową kartą między klawiaturą a obudową. Ostrożnie wyciągnijmy klawiaturę i odłączmy przewód komunikacyjny.

2) Zdejmowanie górnej pokrywy

Odłączmy wtyczki przewodów widocznych pod klawiaturą, po czym podważmy zamocowaną klipsami górną część obudowy i zdejmijmy ją.

3) Odkręcanie ramki ekranu

Teraz wyjmijmy gumowe zatyczki chroniące otwory w ramce wyświetlacza i odkręćmy śruby znajdujące się pod nimi. Później ostrożnie podważmy środkową część dolnej krawędzi ramki, aż usłyszymy chrupnięcie klipsów mocujących świadczące o ich rozłączeniu. W ten sposób oddzielmy całą ramkę od pokrywy ekranu.

4) Smarowanie zawiasów

Jeśli zawiasy stawiają za duży opór, często pomaga ich nasmarowanie (np. smarem do maszyn do szycia, WD-40 albo Ballistolem). Nałóżmy smar na kawałek drutu z pętlą na końcu i ostrożnie rozprowadźmy go po powierzchniach zawiasów. Kiedy smarowanie nie przynosi efektu, pozostaje jedynie wymiana metalowych elementów.

5) Odkręcanie górnych części zawiasów

Odkręćmy wszystkie widoczne śruby mocujące zawiasy do pokrywy notebooka.

6) Demontaż ekranu

Aby uzyskać dostęp do górnych części zawiasów, należy odkręcić i podnieść cały wyświetlacz. Odkręćmy śruby mocujące i, trzymając ekran za obramowanie, odłączmy przewód sygnałowy, po czym lekko podnieśmy dolną część panelu.

7) Odkręcanie zawiasów od spodu

Odkręćmy pozostałe śruby łączące zawiasy z obudową. Ewentualne rysy i pęknięcia obudowy zaklejmy żywicą epoksydową lub klejem dwuskładnikowym, aby nowe zawiasy pracowały w przewidzianej dla nich pozycji.

8) Montaż zawiasów/ składanie notebooka

Zainstalujmy nowe zawiasy i złóżmy notebook, wykonując opisane wyżej kroki w odwrotnej kolejności.