Rząd Finlandii stawia na Samsung Knox

Rząd Finlandii stawia na Samsung Knox

Rozwiązanie Samsung Knox przyczyniło się w głównej mierze do uzyskania certyfikacji w Finlandii. Dzięki niemu fińscy urzędnicy państwowi mogą bezpiecznie korzystać z urządzeń Samsung, na których wszystkie zastrzeżone informacje związane z ich pracą są chronione w bezpiecznej, odrębnej przestrzeni roboczej. Uzyskany certyfikat ma tym większe znaczenie, jako że Finlandia jest jednym z najbardziej rozwiniętych rynków smartfonów. Certyfikacji dokonał Fiński Urząd Regulacji Komunikacji (Finnish Communications Regulatory Authority – FICORA) na podstawie testów bezpieczeństwa zdefiniowanych przez “Fińskie kryterium oceny narodowego bezpieczeństwa informacji” (Finnish National Information Security Evaluation Criteria – KATAKRI II).

Certyfikat FICORA to najnowsze osiągnięcie na liście autoryzacji rządowych dla urządzeń i rozwiązań przenośnych firmy Samsung:

  • Maj 2014 r.: rząd Wielkiej Brytanii zezwala pracownikom brytyjskiego sektora rządowego i publicznego na korzystanie z platformy Samsung Knox oraz ze smarfonów i tabletów Samsung Galaxy. W tym samym miesiącu wyposażone w platformę Knox urządzenia Samsung Galaxy S5 oraz Note 10.1 2014 Edition otrzymują certyfikat MDFPP (Mobile Device Fundamentals Protection Profile Common Criteria), który jest uznawany w 26 państwach.
  • Czerwiec 2014 r.: pięć smartfonów i tabletów Samsung Galaxy z platformą Knox dostaje oficjalne zezwolenie na wykorzystywanie w amerykańskich organizacjach rządowych i militarnych. Dodatkowo “Instrukcja bezpieczeństwa technicznej implementacji” (STIG) dla Samsung Knox zostaje uaktualniona do wersji 2, dostarczając nowe rozwiązania niezbędne do zastosowania w protokołach bezpieczeństwa w systemie operacyjnym Android.
  • Lipiec 2014 r.: Samsung Galaxy S5 zyskuje akcept do użytku przez australijski rząd i zostaje uznany za urządzenie odpowiednie do ochrony australijskich informacji rządowych oznaczonych jako “jawne, do ograniczonego rozpowszechniania”.

Neil Barclay, starszy specjalista ds. mobilności przedsiębiorstwa w dziale europejskich operacji telekomunikacyjnych firmy Samsung, powiedział:

Dzięki certyfikatowi FICORA Samsung będzie mógł ustanowić standard dla zarządzania bezpieczeństwem rozwiązań mobilnych wewnątrz fińskiego rządu. To wydarzenie jeszcze bardziej podkreśla rosnącą adaptację naszych produktów mobilnych wśród organizacji sektorów rządowego i publicznego, których wymogi w zakresie bezpieczeństwa technologii należą do najbardziej rygorystycznych. Ostatnio otrzymana certyfikacja, razem z innymi niedawnymi akredytacjami od rządów Wielkiej Brytanii, USA i Australii, stanowi świadectwo siły mobilnej oferty firmy Samsung, będącej doskonałą mieszanką użyteczności i bezpieczeństwa.

Aki Tauriainen, szef zespołu ds. audytu i akredytacji z Fińskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego

:

FICORA testowała wybrane urządzenia Samsung z platformą Knox przez kilka miesięcy. Sprawdzano między innymi jakość kodu, odporność i bezpieczeństwo. W pełni zintegrowana oferta firmy Samsung to pierwsze rozwiązanie zaaprobowane do obsługi zastrzeżonych informacji wewnątrz fińskiego rządu. Cieszymy się na dalszą współpracę z firmą Samsung, nieustannie dostarczającą nam produktów i usług, które coraz lepiej mogą zaspokajać potrzeby i wymagania fińskiego sektora rządowego.