Za wydruk broni na drukarce 3D trafi do więzienia

Sprawa aresztowanego w maju Japończyka wreszcie znalazła swój finał.

Yoshitomo Imura został aresztowany w maju w swoim domu w Kawaski – niedługo po opublikowaniu w Internecie planów broni ZigZag inspirowanej Liberatorem – pierwszym pistoletem stworzonym na drukarce 3D. Być może umieszczenie samego schematu nie rozniosłoby się większym echem, ale mężczyzna zrobił krok dalej i opublikował na YouTube cały film instruktażowy. Na jednym z ujęć widać jak Imura testuje swój autorski sześciostrzałowy rewolwer na pociski kalibru.38.

W jego domu policja znalazła też pięć modeli wydrukowanych na drukarce 3D pistoletów. Prokurator domagał się 3,5 roku pozbawienia wolności. Sąd pozostał niewzruszony na tłumaczenia Imury o braku świadomości postępowania niezgodnie z prawem i skazał mężczyznę na 2 lata więzienia.

Nawet jeśli plastikowe pistolety z wyglądu przypominają zabawki są równie niebezpieczne co produkowane w sposób tradycyjny bronie. Sposób samej produkcji czy rodzaj materiałów z jakich broń jest wytwarzana nie ma najmniejszego znaczenia. Być może kara wymierzona w Japończyka uświadomi ten fakt wszystkim amatorom druku 3D, którzy nosili się z podobnymi zamiarami.