Firefox obchodzi 10 urodziny!

Dekadę temu sieć była monokulturowa. Mozilla, wspierana przez liczne grono wolontariuszy i entuzjastów, postanowiła stworzyć alternatywę, na jaką Sieć zasługiwała.

Dziś setki milionów osób zaufało Firefoksowi. W urodzinowym wpisie na blogu CEO Mozilli, Chris Beard, mówi:

„Mozilla jest inna. Nie jesteśmy tradycyjnym producentem oprogramowania. Jesteśmy globalną społecznością non profit, którą łączy misja promowania otwartości, innowacji i równych szans w internecie”

.

W ramach świętowania urodzin, Mozilla udostępnia specjalne wydanie Firefoksa z nowymi funkcjami, dającymi użytkownikom więcej kontroli:

  • DuckDuckGo zostało dodane do listy wyszukiwarek dostępnych w Firefoksie dla systemów Windows, Mac, Linux i Android. Wyszukując informacje w DuckDuckGo, mamy pewność, że nikt nie zbiera danych o nas ani o tym, czego szukamy.
  • Nowy przycisk Wyczyść pozwala w prosty sposób wyczyścić dane na temat ostatniej aktywności w Firefoksie. Nie trzeba podawać żadnych technicznych informacji, wystarczy określić jak dużo chcemy wyczyścić.
  • Przewodnik po prywatności: Po zaktualizowaniu Firefoksa wyświetli się nowy przewodnik, który poprowadzi użytkownika przez wybrane funkcje chroniące jego prywatność, między innymi Wyczyść i DuckDuckGo. Na Androidzie, nowy Trener Prywatności pomoże poznać ustawienia i dodatki, pomagające chronić prywatność na mobilnej przeglądarce.

W ramach wysiłków Mozilli w kierunku „lepszego środowiska reklam i polecanych treści”, respektującego prawa użytkowników, domyślnie włączono sponsorowane miniaturki w Firefoksie. Na razie polska wersja językowa przeglądarki nie została objęta projektem. Całe szczęście, że mamy jeszcze chwilę „oddechu”.

Kontynuując tradycję dostarczania programistom innowacyjnych narzędzi i technologii, Mozilla udostępniła Deweloperskie Wydanie Firefoksa. Ta wersja jest dostosowana specjalnie do wymagań webdeweloperów i zawiera funkcjonalności umożliwiające programistom tworzenie i debugowanie całej sieci: https://hacks.mozilla.org/2014/11/mozilla-introduces-the-first-browser-built-for-developers-firefox-developer-edition Dzisiejsze nowości nie ominęły Firefox OS: Mozilla poinformowała, że najnowsze deweloperskie wydanie testowe Firefox OS 2.0 jest dostępne na urządzenie referencyjne Flame: https://hacks.mozilla.org/2014/11/flame-gets-developer-preview-of-firefox-os-2-0/ Mozilla poinformowała dziś również o starcie inicjatywy Polaris – projektu z zakresu ochrony prywatności w internecie. Partnerzy tej inicjatywy to między innymi Center for Democracy & Technology (CDT) i Tor Project – organizacje non profit, które będą wspierały i doradzały Mozilli w ramach projektów Polaris i pomagały w uzgodnieniu ich z celami Fundacji. Więcej szczegółów na temat projektu Polaris można znaleźć pod adresem: http://blog.mozilla.org/privacy/2014/11/10/introducing-polaris-privacy-initiative-to-accelerate-user-focused-privacy-online/

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.