Gigantyczne kłopoty Sony

Gigantyczne kłopoty Sony

Straty finansowe Sony na przełomie trzech miesięcy (od lipca do września) wyniosły aż 1,25 miliarda dolarów. Nie trzeba się przy tym zbytnio natrudzić, by wskazać winowajcę takiego stanu rzeczy – w drugim kwartale tego roku sam dział produktów mobilnych tej firmy przyniósł straty w wysokości 1,07 miliarda dolarów. Straty (ale znacznie mniejsze, wysokości około 10 milionów dolarów) przyniósł też dział firmy zajmujący się produkcją filmową.

Co ciekawe, straty zanotowano mimo znaczącego, 7-procentowego wzrostu sprzedaży w tym okresie – jej całkowita wartość wyniosła 17,4 miliarda dolarów. To w dużej mierze zasługa przynoszącego zyski działu zajmującego się muzyką oraz wspomnianą już świetną sprzedażą konsoli PS4 (choć w tym przypadku nie wiadomo, czy jest to już sprzedaż dochodowa).

NASZYM ZDANIEM
Przyznaję uczciwie, że… nie rozumiem. Nie rozumiem, jak firma produkująca tak dobre tablety i smartfony może ponosić ogromne straty finansowe właśnie w tym dziale. Najnowsza seria Z3 to według mnie jedne z najlepszych androidowych smartfonów i tabletów świata, przewyższające konkurencję pod naprawdę wieloma względami. Nie znam jednak danych sprzedażowych, być może wysokie ceny tych produktów (niestety, Z3 kompakt to niemal 2000 zł, a Z3 Dual SIM to już prawie 3000 zł) zniechęcają do ich zakupu. A może koszty ich produkcji są tak wysokie, że mimo dobrej sprzedaży firma ponosi na nich straty?
Nie rozumiem, ale wiem jedno. Choć Sony nie znajduje się w wymienionej przez nas niedawno pierwszej piątce producentów smartfonów, to właśnie modele tej firmy stawiają wysoko poprzeczkę technologiczną i kształtują cały ten rynek. Bardzo źle by się stało, gdyby tych smartfonów zabrakło.

Zdjęcie budynku z logo Sony pochodzi z serwisu Shutterstock.