.NET Microsoftu staje się otwartą platformą, a Visual Studio darmowym programem

Microsoft zmienia się nie do poznania, sprawiając tym samym, że coraz ciężej nazwać tą firmę "skostniałą korporacją". Gigant z Redmond zapowiedział, że kod źródłowy platformy .NET zostanie udostępniony na licencji MIT, a do tego Visual Studio zostanie udostępniony za darmo.

W najbliższym czasie Microsoft udostępni cały kod źródłowy.NET na zasadzie licencji open source. Oprócz tego, platforma zostanie rozszerzona o możliwość uruchamiania jej na Linuxie i OS X. Część kodu jest już dostępna w serwisie Github.

Kolejną, niemniej ważną informacją jest darmowa wersja Visual Studio o nazwie Visual Studio Community – program można pobrać już dzisiaj i nie różni się on niczym od wersji płatnej, oprócz tego, że nie może służyć do zastosowań korporacyjnych. Microsoft rozszerzył również wsparcie dla swojego frameworku Xamarin, który pozwala błyskawicznie przenosić aplikacje z Windows/Windows Phone na iOS i Androida

Wygląda na to, że Microsoft chce aby platforma.NET stała się drugą Javą i jest to całkiem niezły plan. Na całej akcji najbardziej skorzystają niezależni programiści, którzy prosto, szybko i przyjemnie mogą od wczoraj tworzyć multiplatformowe aplikacje mobilne oraz użytkownicy, którzy z tych aplikacji skorzystają. Brawo Microsoft.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.