Oto najbardziej… zielony superkomputer świata

Superkomputer wyposażony w karty graficzne FirePro został sklasyfikowany na pierwszym miejscu prestiżowej listy Green500.

Klaster L-CSC jest wykorzystywany przez naukowców ośrodka GSI Helmholtzzentrum für Schwerionenforschung GmbH w Darmstadt, w Niemczech i wykorzystuje 600 serwerowych kart graficznych AMD FirePro S9150, dzięki czemu pokonał wszystkie inne klastry w tym rankingu. Dzięki współczynnikowi efektywności na poziomie 5,27 GigaFlopsa na Wat klaster ten zapewnia 20% lepszą sprawność niż poprzedni lider listy Green500 z czerwca. Moc tego superkomputera w szczególności przy wykorzystaniu implementacji OpenCL pozwala na wykorzystanie go do badań obliczeniowych nad chromodynamiką kwantową (Lattice QCD).

„Superkomputery są dziś niezbędne do badań. Wyzwania stojące przed nauką wymuszają stosowanie komputerów tak szybkich, jak to tylko możliwe, jednak wciąż musimy pamiętać o zużyciu energii, aby móc jak najefektywniej wykorzystywać dostępne zasoby,” – powiedział profesor doktor Volker Lindenstruth, profesor na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie, dyrektor departamentu IT w ośrodku GSI oraz członek zarządu Frankfurckiego Instytutu Studiów Zaawansowanych. „Bardzo się cieszymy, że nasz nowy superkomputer L-CSC znalazł się na pierwszym miejscu listy Green500 i dziękujemy firmom AMD i ASUS za znakomitą współpracę. Ten konstruowany z wykorzystaniem serwerów ASUS ESC4000 G2S i kart graficznych AMD FirePro klaster zapewnia olbrzymie możliwości obliczeniowe tak bardzo przydatne w naszych badaniach.”

Wykorzystana technologia AMD to jedyna na świecie jedno-układowa karta graficzna, która oferuje 2 TeraFlopsy stałej mocy obliczeniowej wg standardu DGEMM, co umożliwiło wyposażonemu w nie superkomputerowi zdominować listę Green500. Ponadto serwer z procesorami AMD Opteron znalazł się na drugim miejscu najnowszego rankingu TOP500, który klasyfikuje 500 najpotężniejszych superkomputerów na świecie.