SpaceShipTwo rozbił się w czasie lotu próbnego

Przyczyny katastrofy nie są na razie znane. Należący do Virgin Galactic pojazd rozbił się w trakcie jednego z testów przygotowujących do rozpoczęcia lotów komercyjnych.

Jak zwykle, SpaceShipTwo wyniesiony został na odpowiednią wysokość przelotową przez specjalnie skonstruowany samolot WhiteKnightTwo, gdzie nastąpiło odczepienie i samodzielny lot pojazdu. Start dużego samolotu rozpoczął się o godzinie 9:20 (czasu lokalnego), o 10:10 nastąpiło oddzielenie SpacerShipTwo, a dwie minuty później jego piloci zameldowali o „wykrytych nieprawidłowościach lotu”.

Wiele informacji nie zostało jeszcze ujawnionych (np. nazwiska obu pilotów testowych), a przedstawiciele Virgin Galactic wyrażają się również oględnie o samym przebiegu katastrofy. Wiadomo jednak, że SpaceShipTwo po prostu wybuchł w powietrzu i opadł na ziemię w kawałkach.

Może to być związane z testowaniem nowego silnika i nowego rodzaju paliwa stałego, aczkolwiek był to już czwarty próbny lot testowy z takim wyposażeniem. Więcej zdjęć z miejsca katastrofy znajdziecie w tej galerii.

Warto też przypomnieć, że zaledwie kilka dni wcześniej rakieta Antares, wybudowana przez firmę Orbital we współpracy z NASA, eksplodowała zaledwie sześć sekund po starcie. Na szczęście w tym przypadku na pokładzie nie było ludzi. Rakieta miała dostarczyć spory ładunek żywności (ponad 600 kg) na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Nie był to z pewnością zbyt szczęśliwy tydzień w historii amerykańskich lotów kosmicznych…

0
Źródło: twitter.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.