Google pracuje nad wyszukiwarką i YouTubem dla dzieci

W ciągu sekundy najbardziej popularna na świecie wyszukiwarka internetowa odpowiada na zapytania 40 tys. ludzi. Część z nich stanowią dzieci, które nie zawsze myślą w ten sam sposób, jak dorośli. By zapewnić im bezpieczeństwo oraz pomóc w korzystaniu z zasobów sieci Google postanowiło opracować specjalne wersje swoich najbardziej popularnych usług.

Pavni Diwanji, wiceprezes ds. inżynierii w Google w wywiadzie dla USA Today zapowiedziała, że już w przyszłym roku doczekamy się specjalnych odsłon YouTube, Chrome i wyszukiwarki Google dedykowanych dzieciom poniżej 13 roku życia.

W firmie wszyscy mają dzieci, więc nasza motywacja do pracy jest oczywista – chcemy zmienić nasze produkty, w taki sposób, by były one dla najmłodszych użytkowników bezpieczne i sprawiały frajdę. ” – powiedziała Diwanji i przytoczyła prostą sytuację. Jej 8-letnia córka ze zdziwieniem zapytała się dlaczego po wpisaniu słowa „pociąg” Google pokazuje jej rozkład jazdy z Amtrak, a nie bajkę „Tomek i przyjaciele”, którą chciała obejrzeć. Koncern będzie pracował zatem nad algorytmem wyszukiwania odpowiednim dla najmłodszych użytkowników sieci.

Oprócz przyjaznego interfejsu na nowych wersjach produktów skorzystają także sami rodzice, którzy otrzymają narzędzia pomocne w np. kontrolowaniu czasu spędzanego przez dzieci w Internecie.

Przeszkodą w realizacji tego celu może być jednak amerykańska ustawa COPPA, która określa w jaki sposób firmy mogą zbierać dane osobowe od dzieci poniżej 13 roku życia i jakie materiały mogą im być pokazywane.

0
Źródło: bbc.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.