Pierwsze cyfrowe prawo jazdy

Jeden ze Stanów w USA, Iowa, chce wprowadzić cyfrowe odpowiedniki prawa jazdy z formie aplikacji na smartfony.

Aplikacja ma działać na urządzeniach z systemem Android i iOS, co może stanowić pewien problem dla użytkowników telefonów z innym systemem operacyjnym. Na szczęście przed dłuższy czas planowane jest równoczesne dalsze wykorzystywanie licencji istniejącej w formie tradycyjnej plakietki z tworzyw sztucznych.

Według wstępnych informacji Departament Transportu stanu Iowa chce wprowadzić cyfrowe wersje praw jazdy już w 2015 roku, jednak rzecznik departamentu, Andrea Henry, nie chciała jednoznacznie potwierdzić kwestii daty premiery. Stwierdziła za to, że najpierw należy uporać się z rozwiązaniem kilku kwestii związanych z bezpieczeństwem użytkowania aplikacji (tworzonej we współpracy z firmą Morpho Trust), a równocześnie zapewnieniem prywatności użytkowników.

Ta ostatnia kwestia ma zostać zapewniona w prosty sposób – smartfon z wyświetlonym cyfrowym prawem jazdy ma nie opuszczać ręki użytkownika. Nie będzie więc dochodziło do sytuacji, w której policjant zabiera na chwilę prawo jazdy i udaje się do swojego samochodu, by spisać dane. Dzięki specjalnemu czytnikowi wszystko zostanie zeskanowane w ciągu ułamków sekund.

Przeciwnicy tego rozwiązania zwracają jednak uwagę, że będzie to kolejny pretekst do używania smartfona podczas jazdy, co grozi oczywiście spowodowaniem wypadku. Przede wszystkim problemem jest jednak stuprocentowe zabezpieczenie aplikacji przed cyfrowymi podróbkami.

0
Źródło: WSJ.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.