Rewolucja w protetyce: proteza sterowana myślami

Oglądając Lesa Baugha z mechanicznymi ramionami, które po raz pierwszy od 40 lat pozwoliły mu podnieść szklankę wody od razu przychodzi na myśl Adam Jensen - główny bohater cyberpunkowej gry Deus Ex: Bunt Ludzkości. Niesamowite, że to, co jeszcze parę lat temu było tylko marzeniem, dziś staje się rzeczywistością.

Protezy sterowane myślami, a raczej sygnałami elektrycznymi płynącymi z mięśni. W maju pisaliśmy chociażby o bionicznym ramieniu DEKA, które amerykańska agencja żywności i leków dopuściła do sprzedaży. Wynalazek naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Kolorado jest jednak swego rodzaju rewolucją, gdyż pozwala sterować obiema protezami równocześnie.

Zanim Les Baugh, który 40 lat temu stracił obie kończyny górne w wyniku porażenia prądem mógł założyć specjalnie przygotowaną nakładkę na korpus z mechanicznymi protezami, musiał najpierw zostać poddany operacji rozdzielenia nerwów ramion. Następnie przy pomocy algorytmów rozpoznających wzorzec zachowań mogli stworzyć oprogramowanie, według którego protezy prawidłowo odczytują intencje pacjenta.

Urządzenie okazało się na tyle intuicyjne, że już po 10 dniach treningu mężczyzna potrafił przenosić lekkie przedmioty z półki na półkę czy podnosić szklankę z wodą. Tego typu protezy są porównywane przez naukowców do wczesnych dni internetu. Musi minąć około 5-10 lat, zanim zostaną oficjalnie wprowadzone do sprzedaży i odpowiednio rozwinięte technologicznie, by pacjenci mogli ich bezpiecznie używać w domowym zaciszu.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.