Chcesz obiektyw JEDYNY w swoim rodzaju?

Oczywiście można by dorabiać legendę, że 230 tysięcy dolarów za obiektyw to wcale nie jest dużo, ponieważ jest to product firmy Leica, więc na pewno świetna jakość wykonania, świetna jakość obrazu i tak dalej. Ale nie ma się co oszukiwać, jego wartość polega głównie na tym, że jest JEDYNY.

Sprzedawana na portalu eBay Leica R 600 mm f/5 Apo-Telyt jest jedyna na świecie z prostego powodu – to prototyp, który ostatecznie nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Oczywiście prototypów też może być kilka, ale austriacka firma Photo Arsenal Worldwide, która wystawiła go do sprzedaży, twierdzi że ten jest jeden, jedyny i absolutnie najjedyńszy. Potwierdza to także numer seryjny sprzedawanego egzemplarza: 172–0001.

Leica R 600 mm f/5 Apo-Telyt została przygotowana jako kolejny obiektyw do małoobrazkowego systemu lustrzankowego Leica R i… na tym się zwyczajnie skończyło. Ważący około 5 kilogramów obiektyw zakończył swój krótki żywot w jakiejś zakurzonej szafie (nie wspomina o nim nawet literatura związana z tym systemem aparatów), by w 2013 roku pojawić się po raz pierwszy na aukcji, na której sprzedany został za 70 tysięcy dolarów. Jak widać, zaledwie dwa lata później jego obecni właściciele chcą na nim sporo zarobić, bo wystawili go za cenę 230 tysięcy dolarów (przepraszam, dokładnie 229 999 dolarów). Co więcej, najnowsze sprawdzenie aukcji pokazuje, że została już ona zakończona, co oznacza, że prawdopodobnie obiektyw szybko znalazł nowego nabywcę. Kto wie, może jest nim ten sam szejk z Kataru, który wcześniej wsławił się kupnem Leiki 1600 mm f/5,6 za sumę przekraczającą podobno 2 miliony dolarów.

W tym kontekście – co to jest 230 tysięcy dolarów? Raptem nieco ponad 860 tysięcy złotych. Drobiazg.

0
Źródło: Petapixel.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.