Lubisz publikować „selfiki”? Masz większą skłonność do psychopatii

Szeroko zakrojony projekt badawczy na uniwersytecie stanowym w Ohio poświęcony był określeniu cech osobowości mężczyzn chętnie udostępniających własne zdjęcia w internecie.

Badania przeprowadzone zostały na 800 mężczyznach (w wieku od 18 do 40 lat), którzy chętnie korzystają z mediów społecznościowych. Wyniki okazały się… interesujące – osoby płci męskiej, które chętnie udostępniają własne zdjęcia w sieciach społecznościowych, zdradzają znacznie wyraźniejsze tendencje psychopatyczne. Dodatkowo ci, którzy przed opublikowaniem zdjęć poświęcają jeszcze czas na ich edycję, zdradzają wyraźne skłonności narcystyczne i uprzedmiotawiające samego siebie.

Jako tendencje narcystyczne określone zostały te zachowania, w których badane osoby miały skłonność do uważania się za lepsze od innych (mądrzejsze, piękniejsze), przy równoczesnym zdradzaniu niepewności pod względem poczucia własnej wartości. Natomiast tendencje psychopatyczne w badaniu objawiały się przede wszystkim obniżonym poziomem empatii wobec innych osób oraz większą skłonnością do działań impulsywnych.

Z drugiej strony naukowcy podkreślają, że chętne publikowanie „selfików” w sieciach społecznościowych nie jest równoznaczne z tym, że ktoś jest psychopatą czy narcyzem. Badania wykazały tylko, że w tej grupie osób tendencje do takich cech osobowościowych są mocniejsze, wyraźniej widoczne.

Zdjęcie psychopaty pochodzi z serwisu Shutterstock.

0
Źródło: osu.edu
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.