NASA chce wykorzystać na Marsie latające drony

Można spokojnie stwierdzić, że Mars jest planetą czynnie eksplorowaną i badaną, ale obecnie dzieje się to tylko za sprawą różnego rodzaju "łazików" oraz obserwacji z kosmosu. NASA stwierdziła, że potrzeba jeszcze czegoś innego.

Łaziki takie jak Curiosity, mają wiele zalet i co najmniej jedną wadę – nie są w stanie zbyt skutecznie rozejrzeć się i spojrzeć nieco dalej. Mogą wprawdzie wjechać na jakieś wzniesienie, ale to czasami bywa trudne technicznie, a po drugie – zajmuje sporo czasu. Dlatego należące do NASA Jet propulsion Laboratory opracowało koncepcję niedużych, latających dronów, które towarzyszyć będą łazikom i pozwolą ich operatorom (stacjonującym oczywiście na Ziemi) rozejrzeć się i zdecydowanie lepiej zaplanować trasę na marsjańskim terenie. Z jednej strony pozwoli to wybrać drogę, która będzie łatwiejsza do przebycia, a co za tym idzie – szybsza, a z drugiej pozwoli też dokładniej przepatrzeć okoliczny teren pod kątem intrygujących obiektów do badań.

Drony mają mieć postać niedużych, latających helikopterów – rozpiętość śmigieł wynosi około 1 metra. Pierwsze prototypy przechodzą już testy na Ziemi, sprawdzające, czy rzeczywiście poradzą sobie w warunkach panujących na Czerwonej Planecie. Na razie na podstawie tych testów NASA oblicza, że drony będą w stanie każdego dnia pokonać trzy razy dłuższą trasę niż to, co może zaoferować pojazd naziemny. Dzięki temu dobrze sprawdzą się w roli „zwiadowców” dla tych prawdziwych laboratoriów badawczych poruszających się na kołach.

0
Źródło: nasa.gov
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.