Windows 10: duże zmiany dla graczy

Bill Spencer, szef działu Xbox obiecał, że w styczniu porozmawiamy o graniu na nowym Windowsie. Obietnicy tej dotrzymał, pojawiając się dzisiaj na prezentacji Windowsa 10, który otrzyma sporo nowości skierowanych do graczy pecetowych.

Windows 10 otrzyma aplikację Xbox app, która odpowiada za społecznościową stronę grania na konsoli Xbox. Dzięki niej gracze będą mogli komunikować się między sobą, uruchamiać z poziomu aplikacji gry znajdujące się zarówno w bibliotece Xbox, jak i na Steamie oraz, dzięki funkcji DVR, nagrywać obraz z gier i poddawać go obróbce.

Oprócz tego, Windows 10 pozwoli na tzw crossplay, czyli wspólne granie z użytkownikami Xboxa One. Dotyczy to oczywiście wybranych tytułów – podczas prezentacji Spencer zaprezentował Fable Legends, szef działu Xbox uruchomił grę na pececie i podłączył się do gry szefa Lionhead Studios, który grał na Xboxie.

W tym roku pojawi się również możliwość strumieniowania gier z konsoli Xbox One na komputer z zainstalowanym Windowsem 10. Oznacza to, że na średniej klasy laptopie będziecie mogli zagrać w grę zainstalowaną na waszej konsoli. Nie wiadomo jak na razie, czy usługa będzie dostępna tylko w obrębie lokalnej sieci Wi-Fi, czy ze swoją konsolą będzie można łączyć się również przez Sieć.

Spencer potwierdził również, że Windows 10 będzie korzystał z nowej wersji Directx oznaczonej numerem 12. Nie wiadomo, czy najnowsza wersja pojawi się dla starszych wersji systemu Windows, jednak jest to bardzo prawdopodobne (przynajmniej dla Windowsa 8.x).

Ostatnią zmianą wynikającą z większej integracji konsoli Microsoftu z ich najnowszą wersją Windowsa będzie możliwość uruchomienia aplikacji Windowsowych na Xboxie. Spencer nie spodziewa się co prawda zbyt wielu uruchomień Excela na konsoli, jednak kto wie – większe możliwości konsoli Microsoftu, jeśli chodzi o oprogramowanie to świetna rzecz, którą na pewno wykorzysta jakieś niezależne studio, albo pomysłowy programista.

Więcej dowiemy się podczas Game Developers Conference, która odbędzie się w marcu.

0
Źródło: Engadget.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.