Gigantyczne „Koło Wiatrów” zasili Rotterdam w Holandii

To będzie coś wielkiego, coś niezwykłego i coś bardzo pożytecznego. Holenderskie "Koło Wiatrów" ma szansę stać się budowlą - ikoną, porównywalną do opery w Sydney. Bardzo pożyteczną ikoną.

Budowla ma mieć 174 metry wysokości i składać się będzie z dwóch ogromnych okręgów, z których zewnętrzny będzie częściowo zanurzony w wodzie. Nie tylko dostarczy mnóstwo energii elektrycznej, przetwarzając w najnowocześniejszy sposób ruch powietrza, ale równocześnie oferować będzie 72 apartamenty, 160 pokojów hotelowych, sale konferencyjne, restaurację i punkt widokowy o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych.

Zyski będą płynąć już z samego zwiedzania – przewiduje się, że „Koło Wiatrów” odwiedzi około 1,5 miliona osób rocznie. Przy okazji zwiększy to ogólny ruch turystyczny w Rotterdamie i całej Holandii.

„Koło Wiatrów” wykorzystywać ma technologię znaną jako EWICON (Electrostatic Wind energy CONverter). Przetwarza ona ruch powietrza na energię elektryczną bez wykorzystywania ruchomych części (jest znacznie cichsza!). Zamiast nich wiatr inicjuje ruch naładowanych cząsteczek w kierunku przeciwnym do pola elektrycznego, co jeszcze zwiększa ich potencjał. Najlepiej wyjaśnia to poniższy film:

0
Źródło: dutchwindwheel.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.