Lenovo obiecuje bezpieczniejsze komputery

Lenovo obiecuje bezpieczniejsze komputery

Tydzień temu oprogramowanie Superfish Visual Discovery, preinstalowane na notebookach Lenovo dla konsumentów od września 2014 r., wzbudziło zaniepokojenie i frustrację klientów, a także społeczności zainteresowanych bezpieczeństwem i poufnością danych. Wraz z partnerami opracowaliśmy narzędzia i aktualizacje programów antywirusowych w celu eliminacji oprogramowania Superfish. Na stronie internetowej www.lenovo.com udostępniliśmy także narzędzie do automatycznego usuwania tego oprogramowania. Sytuacja ta nie dotyczyła żadnych notebooków linii ThinkPad, komputerów stacjonarnych, tabletów, smartfonów, ani serwerów i urządzeń pamięci masowej dla przedsiębiorstw.

Użytkownikom komputerów Lenovo, których dotknął ten problem, zaoferujemy ponadto 6-miesięczną subskrypcję usługi McAfee Live Safe (lub 6-miesięczne przedłużenie subskrypcji dla dotychczasowych użytkowników). Więcej informacji zamieścimy na stronie www.lenovo.com w ciągu 7 dni.

Wydarzenia minionego tygodnia umocniły nas w przekonaniu, że najważniejsze dla nas muszą być doświadczenia konsumentów, bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. W związku z tym znacznie zmniejszymy liczbę preinstalowanych aplikacji. Nasz cel jest jasny: chcemy zostać liderem oferującym użytkownikom bezpieczniejsze komputery.

Realizację tej inicjatywy zaczynamy od zaraz. Do czasu premiery produktów z systemem Windows 10, nasz standardowy obraz dysk będzie zawierać wyłącznie system operacyjny i powiązane z nim oprogramowanie, oraz programy wymagane do działania sprzętu (na przykład specjalnych urządzeń stosowanych w naszych komputerach, takich jak kamera 3D), oprogramowanie zabezpieczające i aplikacje Lenovo. Wyeliminujemy w ten sposób oprogramowanie określane w branży jako “adware” i “bloatware”. W niektórych krajach dodawane będą także pewne aplikacje tradycyjnie oczekiwane przez użytkowników.

Lenovo będzie publikować informacje o całym oprogramowaniu preinstalowanym na naszych komputerach, wyjaśniając, do czego konkretnie służy każda aplikacja. Będziemy nieustannie zabiegać o opinie użytkowników oraz branżowych ekspertów, aby zapewnić użytkownikom odpowiednie aplikacje i jak najlepsze wrażenia z obsługi komputera.

Działania te stanowią dopiero początek – dzięki nim nasze technologie będą lepsze i bezpieczniejsze.