Dig Rush: pierwsza gra na receptę

Dwa lata temu opublikowana wyniki badań, według których gry komputerowe mogą pomóc w leczeniu niedowidzenia, zwanego również “leniwym okiem”. Naukowcy z McGill University w Montrealu udowodnili wtedy, że granie w popularnego Tetrisa pomaga w leczeniu leniwego oka.
Dig Rush: pierwsza gra na receptę

Całą sprawą zainteresowało się studio Ubisoft, które nawiązało współpracę zarówno z naukowcami z Uniwersytetu McGill oraz firmą zajmującą się leczeniem leniwego oka. Owocem tej współpracy jest gra Dig Rush, która ma pomóc w leczeniu tego schorzenia.

Tradycyjny sposób leczenia niedowidzenia był wiele razy kwestionowany przez różne środowiska lekarskie. Zarzucano mu niską skuteczność i przestarzałe metody. I pomimo tego, że zależnie od regionu, na syndrom leniwego oka cierpi od 1 do 5% populacji, niewiele zmieniało się, jeśli chodzi o leczenie tego schorzenia.

Wstępne testy gry, w których wzięło udział 200 osób, dotkniętych niedowidzeniem wypadły bardzo pozytywnie. U 90% badanych (czyli u 180 osób) zanotowano znaczącą poprawę wzroku. Niemniej ważnym jest też fakt, że nowy sposób terapii działa na osoby dorosłe – tradycyjna metoda leczenia leniwego oka nie może pochwalić się tym samym.

I tak właśnie, Dig Rush może być pierwszą grą komputerową, polecaną oficjalnie przez lekarzy. Ciekawe, czy polski NFZ planuje refundować jej zakup z Uplay.