Dig Rush: pierwsza gra na receptę

Siedzenie przed monitorem, a więc i granie w gry komputerowe nie przyczynia się do poprawy naszego wzroku. Przynajmniej tak było dotychczas. Gra Dig Rush zamierza to zmienić.

Dwa lata temu opublikowana wyniki badań, według których gry komputerowe mogą pomóc w leczeniu niedowidzenia, zwanego również „leniwym okiem”. Naukowcy z McGill University w Montrealu udowodnili wtedy, że granie w popularnego Tetrisa pomaga w leczeniu leniwego oka.

Całą sprawą zainteresowało się studio Ubisoft, które nawiązało współpracę zarówno z naukowcami z Uniwersytetu McGill oraz firmą zajmującą się leczeniem leniwego oka. Owocem tej współpracy jest gra Dig Rush, która ma pomóc w leczeniu tego schorzenia.

Tradycyjny sposób leczenia niedowidzenia był wiele razy kwestionowany przez różne środowiska lekarskie. Zarzucano mu niską skuteczność i przestarzałe metody. I pomimo tego, że zależnie od regionu, na syndrom leniwego oka cierpi od 1 do 5% populacji, niewiele zmieniało się, jeśli chodzi o leczenie tego schorzenia.

Wstępne testy gry, w których wzięło udział 200 osób, dotkniętych niedowidzeniem wypadły bardzo pozytywnie. U 90% badanych (czyli u 180 osób) zanotowano znaczącą poprawę wzroku. Niemniej ważnym jest też fakt, że nowy sposób terapii działa na osoby dorosłe – tradycyjna metoda leczenia leniwego oka nie może pochwalić się tym samym.

I tak właśnie, Dig Rush może być pierwszą grą komputerową, polecaną oficjalnie przez lekarzy. Ciekawe, czy polski NFZ planuje refundować jej zakup z Uplay.

0
Źródło: yahoo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.