Kuchnia roku 2025 według IKEI

Kuchnia roku 2025 według IKEI

W sklepach IKEI, także w Polsce, wprowadzono ostatnio serię mebli wyposażonych w bezprzewodowe ładowarki. Szwedzki producent odważnie patrzy w przyszłość, a dzięki zorganizowanej wystawie Concept Kitchen 2025, na której zaprezentowane zostały prototypowe rozwiązania 50 studentów wzornictwa, mamy okazję zobaczyć, do których pomysłów odnosi się najbardziej optymistycznie.

Najciekawiej przedstawia się inteligentny blat, który łączy w sobie kilka rozwiązań technologicznych. Nad blatem zawieszony jest projektor, będący równocześnie skanerem. Gdy położymy na stole przedmiot np. pomidora, na blacie wyświetlane zostaną informacje na temat przepisów, do których możemy go użyć. Idąc dalej w tym kierunku urządzenie będzie w stanie przeprowadzić nas przez cały proces gotowania począwszy od samych składników, poprzez ukazanie sposobów krojenia warzyw, aż po aktualizowaną na bieżąco liczbę porcji i czas potrzebny do wykonania potrawy.

To jednak nie wszystko, ponieważ blat będzie jednocześnie kuchenką indukcyjną. Na wideo wygląda to świetnie – wyciągamy kilka rzeczy z torby, a system proponuje nam danie, które z nich zrobimy. Wirtualne projekcje na blacie będą mogły wykorzystywać także dzieci do zabawy. Nasze popisy kuchenne będą mogły być nagrywane i w prosty sposób wysłane do znajomych, którzy przerzucą je sobie na inteligentny stół, by ten poprowadził ich przez proces gotowania.

Ciekawym pomysłem jest też rodzaj ekologicznego zlewu, który oparty jest na rolce. Gdy wychylimy jego korytko w jedną stronę woda, którą zużywamy np. do mycia owoców spłynie do zbiornika, z którego następnie będzie mogła być wykorzystana do innych celów np. podlewania roślin lub czyszczenia domu. Gdy wychylimy je w drugą stronę, woda z chemikaliami zostanie odprowadzona do ścieków.