Nokia zamierza się dalej wyprzedawać

Nokia zamierza się dalej wyprzedawać

Jak donoszą osoby blisko związane z firmą Nokia, rozpoczęła już ona negocjacje z potencjalnymi nabywcami jej działu zajmującego się mapami, znanego najlepiej pod nazwą HERE. Co ciekawe, wymienia się wśród nich Uber Technologies Inc, czyli aplikację, która przebojem wdarła się na rynek mobilnego wynajmowania samochodów. Podobno zainteresowanie wyrazili również niemieccy producenci samochodów.

Zajmujący się mapami dział HERE wyceniany jest przez Nokię na ok. 2 miliardy euro. To znacznie mniej, niż wydała w 2008 roku sama Nokia, kupując zajmującą się mapami firmę Navteq Corp. za 8,1 miliarda dolarów. Warto też dodać, że wartość całej firmy Nokia wyceniana jest w tym momencie na około 28 miliardów dolarów.

Nokia może jednak powstrzymać się od sprzedaży HERE, jeśli nie uzyska satysfakcjonującej ceny. W zeszłym roku wpływy w tym dziale wyniosły 970 milionów euro, przy równoczesnej stracie operacyjnej 1,24 miliarda euro. Nokia przewiduje jednak, że wpływy ze sprzedaży map i związanych z nimi rozwiązań patentowych w 2015 roku wyraźnie wzrosną.