Ta pralka nie zużywa wogóle prądu i 80% mniej wody

Drumi to marzenie ekologa, studenta, oszczędnej gospodyni domowej...

Zaprezentowana przez firmę Yirego „nożna” pralka, to ciekawy przykład coraz wyraźniej widocznej tendencji rynkowej. W czasach, w których wiele sprzętów jest coraz bardziej skomplikowanych i coraz bardziej „smart”, pojawia się rosnąca nisza rynkowa na produkty proste i oszczędne. Są smartfony, ale coraz więcej jest też niezwykle prostych telefonów komórkowych, które działają nawet miesiąc po naładowaniu, są pralki uruchamiane specjalną apką i sterowane z drugiego końca świata, i jest też Drumi.

To właściwie nie pralka, ale praleczka (wysokość nieco ponad pół metra), w której zmieści się około 6-7 sztuk ubrania i 5 litrów wody. Pranie (i pedałowanie) trwa raptem 5 minut – 2 minuty na pranie wstępne, 2 na pranie zasadnicze z użyciem detergentów i 1 minuta odsączania środków piorących. Do tego może dojść płukanie (kolejne 5-8 litrów wody).

Cena pralki (w przedsprzedaży) to 129 dolarów – obowiązuje do czerwca 2015 roku. Yirego planuje też uruchomienie kampanii finansowania społecznościowego na jednym z popularnych portali crowdfundingowych, ale cena pralki sprzedawanej w ten sposób nie została na razie określona. Pierwsze dostawy pralek planowane są na lipiec 2016 roku.