Co z tym niebieskim światłem?

Jak dużo czasu spędzasz, korzystając z urządzeń cyfrowych?

Trudno jest wyobrazić sobie życie bez urządzeń cyfrowych. Laptopy, tablety, smartfony, nowoczesne telewizory LCD i LED – to nasza codzienność. Korzystamy z nich nie tylko w pracy, również w czasie wolnym, często od wczesnych godzin porannych, aż do późnych godzin nocnych. Mimo niewątpliwych zalet jakie oferują, wszystkie te urządzenia mają jedną wspólną cechę: ich ekrany emitują niebieskie światło, zwane również światłem widzialnym o wysokiej energii.

Jakość takich ekranów stale się poprawia, co wpływa na zwiększoną emisję niebieskiego światła. Ponieważ z większości tych urządzeń korzystamy z bliskiej odległości, nasze oczy są w jeszcze większym stopniu narażone na światło emitowane przez ich ekrany. Co więcej, urządzenia cyfrowe wymuszają na nas nieustanne przenoszenie wzroku pomiędzy zdjęciami, ilustracjami a tekstem lub podążanie za poruszającymi się obrazami, co obciąża układ akomodacji. Nie służą nam także żarówki energooszczędne.

Niebieskie światło

Samo niebieskie światło stanowi zjawisko naturalne – jest obecne w świetle dziennym i wpływa na regulację naszego cyklu dobowego – jednak nadmierna ekspozycja na jego oddziaływanie może mieć negatywny wpływ na nasz wzrok i powodować różne dolegliwości, takie jak zmęczenie, suchość, pieczenie i podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, a nawet bezsenność (nadmiar niebieskiego światła hamuje wytwarzanie melatoniny – hormonu regulującego rytm snu i czuwania).

BlueControl

Niebieskiego światła nie możemy wyeliminować, ale możemy ograniczać jego szkodliwe działanie. Z pomocą przychodzą nam okulary, a ściślej mówiąc soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną BlueControl, która neutralizuje niebieskie światło, zapobiegając powstawaniu powyższych objawów i zwiększając komfort korzystania z urządzeń cyfrowych.

Powłoka BlueControl posiada także dodatkowe zalety: eliminuje odbicia światła powstające na powierzchni soczewek (refleksy), podnosi kontrast widzenia, chroni przed zarysowaniami i ułatwia ich czyszczenie. Niemniej jednak wieczorem najlepiej odłożyć komórkę i tablet, żeby oczy mogły odpocząć.

Zdrowe oczy w cyfrowym świecie

Kilka praktycznych porad, które pomogą Ci dbać o zdrowy wzrok podczas korzystania z urządzeń cyfrowych:

  1. Ekran komputera lub telewizora powinien znajdować się bezpośred­nio przed Tobą i nieco poniżej poziomu oczu tak, aby kąt patrzenia nie przekraczał 35 stopni.
  2. Należy zapewnić odpowiednią odległość oczu od ekranu. W przypadku komputerów i laptopów najlepiej jest, aby ich ekrany znajdowały się w odległości wyprostowanej ręki.
  3. Urządzenia przenośne należy trzymać w bezpiecznej odległości od oczu i nieco poniżej poziomu oczu.
  4. Należy ograniczać powstawanie odbić światła (refleksów). W tym celu należy czyścić regularnie ekran, przyciemnić światło główne w pomieszczeniu i unikać wysokich poziomów jasności ekranu.
  5. Należy często mrugać, aby zapobiegać wysychaniu oczu.
  6. Należy robić regularne, krótkie przerwy, podczas których oczy będą mogły odpocząć od ekranu.
Więcej na hoya.pl