Co z tym niebieskim światłem?

Nowoczesne ekrany komputerów, tabletów i smartfonów emitują tak zwane światło widzialne o wysokiej energii, znane również jako światło niebieskie. Decydując się na okulary do pracy przy komputerze, warto wybrać soczewki z powłoką antyrefleksyjną, która neutralizuje niebieskie światło.

Trudno jest wyobrazić sobie życie bez urządzeń cyfrowych. Laptopy, tablety, smartfony, nowoczesne telewizory LCD i LED – to nasza codzienność. Korzystamy z nich nie tylko w pracy, również w czasie wolnym, często od wczesnych godzin porannych, aż do późnych godzin nocnych. Mimo niewątpliwych zalet jakie oferują, wszystkie te urządzenia mają jedną wspólną cechę: ich ekrany emitują niebieskie światło, zwane również światłem widzialnym o wysokiej energii.

Jakość takich ekranów stale się poprawia, co wpływa na zwiększoną emisję niebieskiego światła. Ponieważ z większości tych urządzeń korzystamy z bliskiej odległości, nasze oczy są w jeszcze większym stopniu narażone na światło emitowane przez ich ekrany. Co więcej, urządzenia cyfrowe wymuszają na nas nieustanne przenoszenie wzroku pomiędzy zdjęciami, ilustracjami a tekstem lub podążanie za poruszającymi się obrazami, co obciąża układ akomodacji. Nie służą nam także żarówki energooszczędne.

Niebieskie światło

Samo niebieskie światło stanowi zjawisko naturalne – jest obecne w świetle dziennym i wpływa na regulację naszego cyklu dobowego – jednak nadmierna ekspozycja na jego oddziaływanie może mieć negatywny wpływ na nasz wzrok i powodować różne dolegliwości, takie jak zmęczenie, suchość, pieczenie i podrażnienie oczu, niewyraźne widzenie, bóle głowy, a nawet bezsenność (nadmiar niebieskiego światła hamuje wytwarzanie melatoniny – hormonu regulującego rytm snu i czuwania).

BlueControl

Niebieskiego światła nie możemy wyeliminować, ale możemy ograniczać jego szkodliwe działanie. Z pomocą przychodzą nam okulary, a ściślej mówiąc soczewki okularowe z powłoką antyrefleksyjną BlueControl, która neutralizuje niebieskie światło, zapobiegając powstawaniu powyższych objawów i zwiększając komfort korzystania z urządzeń cyfrowych.

Powłoka BlueControl posiada także dodatkowe zalety: eliminuje odbicia światła powstające na powierzchni soczewek (refleksy), podnosi kontrast widzenia, chroni przed zarysowaniami i ułatwia ich czyszczenie. Niemniej jednak wieczorem najlepiej odłożyć komórkę i tablet, żeby oczy mogły odpocząć.

Zdrowe oczy w cyfrowym świecie

Kilka praktycznych porad, które pomogą Ci dbać o zdrowy wzrok podczas korzystania z urządzeń cyfrowych:

  1. Ekran komputera lub telewizora powinien znajdować się bezpośred­nio przed Tobą i nieco poniżej poziomu oczu tak, aby kąt patrzenia nie przekraczał 35 stopni.
  2. Należy zapewnić odpowiednią odległość oczu od ekranu. W przypadku komputerów i laptopów najlepiej jest, aby ich ekrany znajdowały się w odległości wyprostowanej ręki.
  3. Urządzenia przenośne należy trzymać w bezpiecznej odległości od oczu i nieco poniżej poziomu oczu.
  4. Należy ograniczać powstawanie odbić światła (refleksów). W tym celu należy czyścić regularnie ekran, przyciemnić światło główne w pomieszczeniu i unikać wysokich poziomów jasności ekranu.
  5. Należy często mrugać, aby zapobiegać wysychaniu oczu.
  6. Należy robić regularne, krótkie przerwy, podczas których oczy będą mogły odpocząć od ekranu.
Więcej na hoya.pl
Close

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.