Media-Tech MT4051 i MT4052

Popularność kamer IP rośnie. Wyjeżdżając chcemy mieć pod kontrolą nasz dom czy mieszkanie, a zastosowanie kamer IP jest najprostszym i bardzo wygodnym sposobem aby to osiągnąć. Ich instalacja jest znacznie łatwiejsza niż tradycyjnego CCTV, zwłaszcza że wiele modeli wyposażonych jest w interfejsy sieci bezprzewodowej. Wszystko co musimy zrobić to podłączyć urządzenie do zasilania i zestawić połączenie z ruterem WLAN. Zarówno dla Androida czy iOS-a dostępne są proste w obsłudze aplikacje umożliwiające podgląd obrazu z kamer.
Media-Tech MT4051 i MT4052

Media-Tech MT4051

Podgląd sytuacji

Model MT4051 marki Media-Tech kosztuje ok. 280 zł oferując za to rozdzielczość 720p. Funkcjonalność kamery jest dość rozbudowana – poczynając od zapisu na karcie SD, po odbieranie sygnałów alarmowych z czujnika zewnętrznego. Urządzenie jest bowiem wyposażone w złącze umożliwiające podłączenie np. czujnika ruchu czy dowolnego innego wyzwalacza.

MT4051 wyposażona jest w silniki umożliwiające poruszanie kamerą na boki i w płaszczyźnie góra-dół. Sterować możemy zarówno przez przeglądarkę internetową, poprzez aplikację na smartfona, czy aplikację dla Windows. Jako że komunikacja odbywa się z wykorzystaniem protokołu IP, obraz jest nieco opóźniony w stosunku do rzeczywistości, z pewnym opóźnieniem kamera reaguje też na przyciski sterujące. W efekcie nierzadko zdarzało się nam podczas testów przekręcać kamerę o zbyt duży kąt. Czasem po pojedynczym kliknięciu w przycisk przesuwania kamera przesuwała się o kilka nastawień.

Poprzez interfejs kamery możemy zdefiniować akcje wywoływane po uruchomieniu alarmu, a także ustalić strefy wykrywania ruchu. Po skonfigurowaniu odpowiednich opcji urządzenie prześle obraz np. na wskazane wcześniej adresy email czy też na serwer FTP. Dzięki zgodności z ONVIF, MT4051 możemy wykorzystać w konfiguracji np. z serwerem NAS. Nagrywany obraz jest dość wyraźny, i jeśli monitorujemy niewielkie pomieszczenie, nie będziemy mieć problemu z rozpoznaniem twarzy na nagraniach.

Film pochodzi z kanału VideoTest MT

Interfejsy sieciowe802.11b/g, Ethernet 10/100 Mb/s
Rozdzielczość obrazu1280×720 pikseli
Obiektywf3.6, F2,4, IR CUT
Kąt widzenia60°
Pan / Tilt / Zoom350° / 100° / nie
Wymiary / Masa120×110×100 mm / 400 g
Infowww.media-tech.eu
Cena280 zł

Media-Tech MT4052

Zewnętrzna kamera IP

Prezentowana kamera MT4052 to model o parametrach bardzo zbliżonych do opisywanej wyżej MT4051, przeznaczony jednak do stosowania na zewnątrz. Jej obudowa odporna jest na warunki atmosferyczne, a pyłoszczelność i wodoszczelność potwierdza zgodność z normą IP66.

Maksymalna wilgotność powietrza, w jakiej urządzenie będzie poprawnie działać, wynosi 95 procent, maksymalna temperatura – 50°C. Martwić może minimalna wartość temperatury działania, która wynosi zaledwie -10°C. Biorąc pod uwagę występujące w naszym rejonie Europy temperatury, może się okazać, że przez sporą część roku kamera będzie sprawiać problemy.

Jak podaje producent, urządzenie wyposażone jest w sensor CMOS o rozdzielczości 1280×720 pikseli, taki sam jak w MT4052, jednak rzut oka na rejestrowany obraz pozwala sądzić, że jest to rozdzielczość interpolowana. Szczegółowość obrazu mogłaby być lepsza, niemniej jednak z niewielkiej odległości da się rozpoznać twarze, a z kilkunastu metrów – numery tablic rejestracyjnych. Mimo, że w MT4051 zastosowano taki sam sensor i optykę co w MT4052, model zewnętrzny daje (w subiektywnym odczuciu) niego gorszy obraz niż wersja do zastosowań wewnątrz pomieszczeń.

Kamera dość dobrze radzi sobie za to przy słabym oświetleniu oraz w nocy – zastosowano w niej filtr IR Cut, oraz wysokiej mocy diody emitujące światło podczerwone. Ich zasięg to ok. 15 metrów, Sprzęt nadaje się raczej do obserwacji niewielkiego terenu, niż dużych obszarów.

Interfejsy sieciowe802.11b/g, Ethernet 10/100 Mb/s
Rozdzielczość obrazu1280×720 pikseli
Obiektywf3.6, F2,4, IR CUT
Kąt widzenia60°
Pan / Tilt / Zoomnie / nie / nie
Wymiary / Masa70×165×80 mm / 400 g
Infowww.media-tech.eu
Cena280 zł