Robot „gepard” potrafi już skakać przez przeszkody

Zmechanizowany "gepard" znany jest już z wcześniejszych osiągnięć, takich jak samodzielne, coraz szybsze bieganie albo też zachowywanie równowagi nawet po potrąceniu. Jednak to chyba skoki wydają się obecnie najbardziej imponujące.

W czasie testów urządzenie bez problemu radziło sobie z przeskakiwaniem przeszkód o wysokości do 46 cm. Mało tego, działo się to w trakcie biegu z prędkością ok. 25 km/godzinę!

Na dodatek, o ile sam sposób biegania robota wydaje mało naturalny, skakanie wychodzi „gepardowi” całkiem zgrabnie – niemalże tak, jak czynią to prawdziwe zwierzęta czworonożne. W tym przypadku potrzebne okazało się nie tylko opracowanie nowych algorytmów wykonywania ruchów przez robota, ale również zamontowanie dodatkowego, 2-wymiarowego laserowego czujnika wykrywającego przeszkody i określającego ich wysokość oraz odległość, w jakiej się znajdują. Mało tego – po wykryciu przeszkody robot, tak samo jak prawdziwe zwierze, najpierw odpowiednio skraca lub wydłuża szereg poprzedzających skok kroków, tak aby odbić się przed przeszkodą w idealnym miejscu.

Tak naprawdę jednak żadne słowa nie oddadzą tego, co prezentuje zmechanizowany „gepard” w rzeczywistości. Dlatego zdecydowanie warto obejrzeć ten film:

0
Źródło: YouTube
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.