Rynek idzie w stronę uniwersalnych urządzeń

Rynek idzie w stronę uniwersalnych urządzeń

Rynek urządzeń mobilnych się stabilizuje. Analitycy IDC prognozują, że w tym roku w ręce użytkowników na całym świecie trafi 1,447 mln sztuk inteligentnych komórek. Co prawda rynek nadal notuje wzrosty, ale nie mogą się one równać choćby wynikom sprzed roku, kiedy sprzedaż smartfonów wzrosła o 27,6 proc. Spokojniej jest także na rynku tabletów. Przewiduje się, że w tym roku sprzedaż tabletów wzrośnie jedynie o 2,1 proc. i osiągnie poziom 234,5 miliona sztuk. Dojrzałość osiągnął także rynek notebooków.

Mimo wyhamowania dynamiki wzrostu w segmencie urządzeń mobilnych, da się zauważyć zalążki trendów, które będą kształtować rynek w nadchodzącym czasie. Zdaniem analityków IDC to właśnie urządzenia hybrydowe, łączące możliwości różnych rozwiązań, będą cieszyły się coraz większą popularnością wśród użytkowników. Tablety ustępują miejsca phabletom (smartfon i tablet w jednym), rośnie także zainteresowanie komputerami 2w1, łączącymi możliwości notebooka z wygodą tabletu.

Rynek urządzeń mobilnych powoli osiąga dojrzałość. Notebook stał się standardowym urządzeniem do pracy i rozrywki, a smartfony i tablety straciły status gadżetów. Coraz częściej decyzje o zakupie urządzenia podejmujemy bardzo świadomie, analizując sposób, w jaki będziemy z niego korzystać — mówi Stanisław Góralczyk z Intel Technology Polska.

To właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się urządzenia hybrydowe, takie jak komputery 2w1 czy phablety, łączące różne funkcje — dodaje.

Choć na rynkach europejskich komputery 2w1 dopiero szukają swojego miejsca w świadomości użytkowników, w Stanach Zjednoczonych kategoria ta cieszy się rosnącą popularnością. Urządzenia 2w1 mogą pracować w trybie laptopa, tabletu, odwróconego tabletu lub namiotu. Łączą zalety dwóch urządzeń – wydajnością nie ustępują notebookom, a dotykowy, odłączany lub obracany ekran, otwiera przed nimi paletę zastosowań typowych dla tabletów. Badania przeprowadzone przez Intel Technology na amerykańskich użytkownikach komputerów 2w1 dowodzą, że chętnie korzystają oni z możliwości typowych dla hybryd. Przez jedną trzecią czasu pracowali na swoich urządzeniach w trybach niedostępnych w tradycyjnych laptopach. Tryb tabletu był wykorzystywany przez nich przez 11–31 proc. czasu. Użytkownicy chętnie korzystali też z trybu odwróconego laptopa, gdy klawiatura stanowi podstawę, a ekran można ustawić pod różnymi kątami oraz z trybu namiotu.

Komputery 2w1 to z całą pewnością przyszłość urządzeń mobilnych. Choć to stosunkowo młoda kategoria, która pojawiła się na rynku w 2013 roku, stopniowo rośnie w siłę. Wydajność notebooka, dotykowy, odłączany lub obracany ekran, oferujący wygodę i mobilność tabletu, a to wszystko w cenie standardowego laptopa – wszystko to sprawia, że alternatywa tablet lub notebook przestaje mieć rację bytu — mówi Stanisław Góralczyk z Intel Technology.

Komputery 2w1 to doskonałe rozwiązanie dla osób szukających urządzenia zarówno do pracy, jak i rozrywki — dodaje.