Pierwszy biurowiec z drukarki 3D stanie w Dubaju

Koszty mogą być nawet o 80% niższe niż w przypadku tradycyjnej budowy.

Choć słowo „biurowiec” kojarzy nam się najczęściej z dużym wieżowcem budynek, jaki stanie w Dubaju przypomina raczej średnich rozmiarów dom. Przygotowany przez chińską firmę Winsun – pionierów w zakresie tworzenia drukowanych domów- obiekt przeznaczony na cele biurowe będzie posiadał powierzchnię 185 metrów kwadratowych. To wystarczająca ilość miejsca dla firmy złożonej z 9-16 osób.

Sama konstrukcja, jak wynika ze zdjęć poglądowych będzie przypominała nowoczesny kontener położony w większości na jednym poziomie. Co ciekawe nie tylko gipsowo-cementowe ściany zostaną wydrukowane na sześciometrowej drukarce 3D, ale także elementy wykończeniowe i meble ze szkła i plastiku.

Budynek stanie w samym centrum Dubaju, tuż przy Muzeum Przyszłości, które zostanie otwarte dla publiczności w okolicach 2017 roku. Drukowane biuro powstanie znacznie szybciej – prace zostały już uruchomione i mają potrwać zaledwie kilka tygodni. W porównaniu do tradycyjnej budowy koszty pracy z wykorzystaniem druku 3D będą mogły być zredukowane od 50% do 80%. Ilość odpadów budowlanych ma z kolei zmniejszyć się pomiędzy 30-60%.