6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 4K

6-calowy ekran AMOLED o rozdzielczości 4K

4K w smartfonach to już pieśń bardzo niedalekiej przyszłości, tym bardziej, że taki ekran – o przekątnej 6 cali – już istnieje. Zaprezentowała go firma Everdisplay – chiński producent zajmujący się właśnie wytwarzaniem wyświetlaczy.

Ekran wykonany jest w technologii AMOLED, a rozdzielczość 3840×2160 pikseli w połączeniu z 6-calową przekątną przekłada się na gęstość upakowania pikseli na poziomie 734 ppi. Jak przyznaje producent, stworzono go z myślą nie tylko o smartfonach, ale i urządzeniach (goglach) specjalnie zaprojektowanych pod kątem wirtualnej rzeczywistości. A w przypadku tego typu zastosowań pikseli nigdy nie jest za dużo, o czym świadczy przykład Samsunga pracującego nad niedużym ekranem o rozdzielczości… 11K. Warto też wspomnieć o firmie Sharp, która zapowiedziała już wypuszczenie na rynek ekranu 4K o przekątnej zaledwie 5,5 cala.

Zabawne w tym wszystkim jest to, że stosunkowo nieduże smartfony coraz wyraźniej wyprzedzają… ekrany notebooków. Wiele z nich, mimo przekątnej rzędu 10-15 cali, ma rozdzielczość zaledwie 1366×768. Oczywiście i wśród smartfonów znajdą się modele o niskiej rozdzielczości ekranu, a wśród laptopów prawdziwi królowie rozdzielczości, jednak generalna tendencja jest właśnie taka.