Asus jest już dekadę na polskim rynku – infografika

Firma, która odegrała ważną rolę w lokalnym rynku IT.

ASUS istnieje na świecie od 1989 roku, ale w Polsce obchodzi dopiero dekadę. Z tej okazji firma przygotowała infografikę upamiętniającą przełomowe produkty, które udało im się wprowadzić na rynek.

Dziewięć lat temu miała miejsce polska premiera płyt głównych z rodziny Republic of Gamers – ASUS Crosshair, które wyniosły gaming na wyższy poziom. Dziś Republic of Gamers to rozpoznawalna marka wśród polskich graczy i całe portfolio urządzeń zaprojektowanych z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach. W jego skład wchodzą wydajne desktopy, notebooki, monitory, słuchawki dla graczy, myszki, podkładki oraz gama płyt głównych i kart graficznych. ASUS bierze także czynny udział w rozwoju e-sportu w Polsce – pojawia się zarówno na największych, jak i mniejszych wydarzeniach growych, takich jak Intel Extreme Master czy Poznań Game Arena.

W 2007 roku, kiedy notebooki dopiero zaczynały zyskiwać na popularności, ASUS wprowadził znaczącą innowację na rynku – stworzył nową grupę produktową netbooków. Te niewielkie, przenośne komputery stanowiły ważny krok na drodze ku ultramobilności i przetarły ścieżki dla takich urządzeń, jak ultrabooki i tablety. Pierwszy netbook Eee PC 701 ważył niecały kilogram, dzięki czemu był pierwszym tak poręcznym komputerem, który umożliwiał pracę, a także rozrywkę w praktycznie każdym miejscu z zachowaniem pełnego komfortu użytkowania. Dwa lata później – w 2009 roku – w rękach polskich użytkowników był już milion urządzeń mobilnych ASUS – notebooków i netbooków.

Kolejnym przełomowym rokiem był 2011 – to właśnie wtedy w Polsce pojawił się pierwszy na świecie tablet z odłączaną klawiaturą – ASUS Eee Pad Transformer TF101. TF101 posiadał wyświetlacz o przekątnej 10,1 cala o rozdzielczości 1280 na 800 pikseli, procesor NVIDIA Tegra 2 oraz pracował na systemie operacyjnym Android 3.0. Następnym, niemalże symbolicznym dla rynku technologii mobilnych wydarzeniem, była premiera pierwszej hybrydy 2w1 łączącej w sobie funkcjonalność notebooka i tabletu pracującego pod kontrolą systemu Windows 8 – Transformer Book T100.