Strach przed lataniem?

Oto pierwsza aplikacja w języku polskim pomagająca przezwyciężyć strach przed lataniem. Tylko czy program na telefon potrafi aż tak wiele?

Żyjemy w epoce „otwartego nieba”, w czasach, kiedy podróż samolotem przestała być luksusem dla wybranych i często stanowi najtańszy, najszybszy i najdogodniejszy sposób dotarcia do domu, do znajomych, miejsca pracy, czy na wakacje.

Powszechnie wiadomo, że samolot jako środek transportu należy do najbardziej bezpiecznych sposobów szybkiego i wygodnego przemieszczania, lecz jednocześnie badania przeprowadzone w 2013 roku pokazały, że aż 36% pasażerów linii lotniczych czuje się niepewnie w czasie całego lotu, zaś 68% z nich odczuwa silny niepokój podczas turbulencji, startu lub lądowania.

Obawa przed lataniem może być odczuciem wręcz paraliżującym, utrudniającym pracę, jak dzieje się to w przypadku znanego duńskiego reżysera Larsa von Triera, który z tego powodu nigdy nie odwiedził np. Stanów Zjednoczonych, czy sławnego holenderskiego piłkarza, który przerwał swą karierę wiedząc, że nie będzie w stanie dolecieć na Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii.

Według psychologów lęk przed lataniem (awiofobia) jest silną reakcją psychiczną wywołaną przez bodźce jakimi są przede wszystkim, sam fakt znalezienia się w powietrzu połączony z brakiem elementarnej wiedzy o tym, jak funkcjonuje samolot.

Witam Państwa na pokładzie, tu mówi pierwszy pilot Ulrik Pedersen…

Dla ludzi, którzy nie mogą lub nie chcą pozwolić, by strach przed lataniem pozbawił ich możliwości rozwoju kariery, prowadzenia biznesu, czy po prostu możliwości szybkiego i wygodnego przemieszczania się, doświadczony duński pilot Ulrik Pedersen opracował mobilną aplikację Flytryg, która do tej pory pomagała mieszkańcom Danii.

Aplikacja ta doczekała się pierwszej wersji międzynarodowej i od sierpnia 2015 roku pod nazwą ” Niebojesielatac” (niebojesielatac.pl) służy polskojęzycznym pasażerom. Jej twórca – Ulrik Pedersen, na co dzień pilot Skandynawskich Linii Lotniczych SAS, podkreśla, że nowa aplikacja nie może całkowicie wyeliminować ekstremalnych objawów awiofobii.

„Od ponad piętnastu lat prowadzę kursy i wykłady dla osób które czują się niepewnie i są zdenerwowane podczas lotu. Nic bardziej nie łagodzi tych objawów niż rzeczowe wyjaśnienia najbardziej kompetentnej osoby na pokładzie, czyli pierwszego pilota. Dlatego, między innymi zapoznaję pasażerów z najczęściej używanymi podczas rejsów typami samolotów, pokazuję, które miejsca wybrać na pokładzie, aby złagodzić lęk, a także wyjaśniam podstawowe fakty, takie jak turbulencje, które są zjawiskiem całkowicie normalnym, a co więcej, nie są niebezpieczne”, mówi Pedersen.

W aplikacji możemy również posłuchać doświadczonego psychologa Torbena Kjeldsena, który od wielu lat pomaga pasażerom cierpiącym na awiofobię, a także zajmuje się rekrutacją nowych pilotów. Kjeldsen wskazuje tu, między innymi na zgubne skutki używania alkoholu jako środka mającego złagodzić nasz lęk i napięcie podczas lotu. „Alkohol w rzeczywistości wzmacnia objawy lękowe i niestety, jeśli używa się go jako sposób na zwalczenie napięcia, z każdym kolejnym lotem będziemy musieli stosować go w coraz większych ilościach” podkreśla psycholog.

Aplikacja zawiera ponad dwadzieścia krótkich filmów informacyjnych, przykłady ćwiczeń relaksacyjnych, charakterystykę najczęstszych typów samolotów, interaktywny model samolotu wyjaśniający podstawowe mechanizmy mające zastosowanie w lotnictwie, oraz mnóstwo artykułów i ilustracji. Wszystko działa w trybie offline oraz trybie samolotowym, co pozwala na używanie aplikacji także podczas lotu.

Aplikacja Niebojesielatac przeznaczona dla posiadaczy telefonów komórkowych i tabletów jest dostępna w sklepie internetowym Apple App Store oraz Google Play i znajduje zastosowanie w urządzeniach typu iPhone / iPad oraz systemach Android (smartfony/tablety).

Cena aplikacji wynosi 4,99 EUR (około 20 złotych).

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.niebojesielatac.NiebojesieLatac

0
Źródło: Niebojesielatac.pl
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.