Twórca Wikipedii: zakazywanie szyfrowania danych to głupota

Na swoim wystąpieniu podczas IP Expo Europe, które miało miejsce wczoraj w Londynie, Wales odwołał się do komentarzy udzielonych wcześniej w tym roku przez premiera UK, Davida Camerona, który w swoich wystąpieniach pytał: -Czy w naszym kraju chcemy zezwolić na sposoby komunikacji, których nie możemy odczytać? Moja odpowiedź to: nie możemy.
Twórca Wikipedii: zakazywanie szyfrowania danych to głupota

Za późno David — powiedział Wales.

Niemożliwym jest, w każdym znaczeniu tego słowa, aby Wielka Brytania zakazała szyfrowania danych. Co więcej: byłaby to straszna głupota. Prawa człowieka nie znikają po zalogowaniu się do Internetu. Nadal mamy prawa, które muszą być respektowane przez rządy

.

Wales starał się być bardzo rozsądny w swoim wystąpieniu. Założyciel Wikipedii uważa na przykład, że rząd powinien mieć dostęp do informacji umieszczonych w wybranych miejscach w Sieci. Oczywiście dostęp ten powinien być przyznawany na podstawie nakazu sądowego.

To czemu jestem przeciwny to zero prywatności – jestem przeciwny nieustannemu skanowaniu wszystkich obywateli uzasadnionym tym, że być może coś się na kogoś znajdzie.

Wales wie o czym mówi. Niektórzy edytorzy Wikipedii są w stanie prowadzić ją tylko dzięki technologiom szyfrowania. W krajach rządzonych przez dyktatorskie reżimy, szyfrowanie danych często jest jedynym sposobem na wolność słowa. Co więcej, Wales naśmiewa się z działań rządów dążących do zakazania obywatelom stosowania takich rozwiązań – twórca Wikipedii twierdzi, że takie działania mają odwrotny od zamierzonego skutek i trudno nie zgodzić się z nim w tej kwestii. Coraz więcej ludzi zaczyna interesować się technologiami szyfrowania danych i coraz częściej z nich korzystać.