Szwajcaria: autonomiczne autobusy zadebiutują już w przyszłym roku

Szwajcaria: autonomiczne autobusy zadebiutują już w przyszłym roku

Szwajcarski startup BestMile już niedługo zaprezentuje nam swoje autonomiczne autobusy, utrzymując niewiarygodne tempo rozwoju – firma została założona w styczniu 2014 roku przez dwojeabsolwentów Politechniki Federalnej w Lozannie.

System, na którym opierają się autonomiczne rozwiązania BestMile przypomina trochę sterowanie ruchem lotniczym z wieży kontrolnej. Z tą różnicą, że zamiast wieży, mamy po prostu centrum serwerowe, które komunikuje się z autonomicznymi autobusami, umożliwiając operatorom śledzenie ich pozycje, korekcję trasy, itd.

Pamiętajmy, że całe przedsięwzięcie dotyczy transportu publicznego, a więc wymogi dotyczące bezpieczeństwa będą zapewne surowo egzekwowane przez władze. Dlatego też BestMile chce zacząć od dwuletnich testów swoich autobusów, które wystartują na wiosnę przyszłego roku w szwajcarskim mieście Sion – stolicy kantonu Valais.

Same autobusy będą mogły pomieścić dziewięć osób na pokładzie i napędzane będą silnikami elektrycznymi. Za produkcję pojazdów odpowiedzialna będzie francuska firma Nayva.