Szwajcaria: autonomiczne autobusy zadebiutują już w przyszłym roku

Autonomiczne samochody już teraz testowane są na ulicach dużych miast. Dodajmy: na ulicach, które najczęściej właśnie za sprawą samochodów są zakorkowane do takiego stopnia, że bardzo często lokalne władze promują poruszanie się komunikacją miejską. A gdyby tak autobusy sterowane były przez roboty?

Szwajcarski startup BestMile już niedługo zaprezentuje nam swoje autonomiczne autobusy, utrzymując niewiarygodne tempo rozwoju – firma została założona w styczniu 2014 roku przez dwojeabsolwentów Politechniki Federalnej w Lozannie.

System, na którym opierają się autonomiczne rozwiązania BestMile przypomina trochę sterowanie ruchem lotniczym z wieży kontrolnej. Z tą różnicą, że zamiast wieży, mamy po prostu centrum serwerowe, które komunikuje się z autonomicznymi autobusami, umożliwiając operatorom śledzenie ich pozycje, korekcję trasy, itd.

Pamiętajmy, że całe przedsięwzięcie dotyczy transportu publicznego, a więc wymogi dotyczące bezpieczeństwa będą zapewne surowo egzekwowane przez władze. Dlatego też BestMile chce zacząć od dwuletnich testów swoich autobusów, które wystartują na wiosnę przyszłego roku w szwajcarskim mieście Sion – stolicy kantonu Valais.

Same autobusy będą mogły pomieścić dziewięć osób na pokładzie i napędzane będą silnikami elektrycznymi. Za produkcję pojazdów odpowiedzialna będzie francuska firma Nayva.

0
Źródło: digitaltrends
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.