Dwa obrazy w jednym

Pamiętacie trójwymiarowe pocztówki, które zmieniały obraz, gdy obróciło się je pod innym kątem? Naukowcy z École Polytechnique Fédérale de Lausanne we Francji opracowali lepsze jakościowo rozwiązanie.

Wyobraźcie sobie wydrukowane zdjęcie modelki, które po obróceniu o 90-stopni zaprezentuje ją w innym kolorze włosów. Albo czarno-biały pejzaż, który uzyska barwy. Naukowcy z EPFL opracowali metodę, która pozwala właśnie na takie rozwiązania. Eksperymentując z typowym drukiem rastrowym, gdzie maleńkie kropki magenty, cyjanu i koloru żółtego układane są obok siebie w liniach, okazało się, że wykorzystując inne podłoże – w tym przypadku metalowy arkusz – kolory zmieniają swoje nasycenie. Dzieje się tak dlatego, że linie atramentu rzucają cień na powierzchnię metalu. Jeśli światło będzie padało prostopadle do linii tuszu przybierze on mocniejszy odcień, jeśli zaś światło będzie padało równolegle ich barwa będzie delikatniejsza.

Opierając się na tych informacjach naukowcy opracowali algorytm i oprogramowanie, które pozwala przewidzieć jakie kolory po obróceniu metalowego arkusza otrzymamy po wydrukowaniu. Efekt jest taki jak widzicie na załączonym filmie i zdjęciu powyżej. Taka technologia może znaleźć zastosowanie przede wszystkim w sektorze zabezpieczeń- naukowcy podają tu za przykład drukowane elementy paszportów, dowodów czy banknotów.

0
Źródło: Gizmodo.com
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.