Małpy i lemury oglądają telewizję w 4K

Fundacja Aspinall specjalizuje się w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt. Ostatnio w pomieszczeniach dla naczelnych pracownicy fundacji zainstalowali telewizory 4K Sony BRAVIA. Na ich ekranach zwierzęta oglądają realistyczny obraz miejsc, w których już niedługo będą żyć na wolności. Eksperyment jest częścią wieloetapowego programu, mającego przygotować lemury i gerezy do "przeprowadzki".

W tym tygodniu w rezerwacie Port Lympne (Wielka Brytania) zainstalowano najnowocześniejsze

telewizory 4K Ultra HD Sony BRAVIA X90C

. Urządzenia znalazły się w pomieszczeniach dla lemurów i gerez (gatunek małp z rodziny koczkodanowatych). Eksperyment jest częścią prowadzonego przez fundację głośnego programu reintrodukcji „Back to the Wild”.

Na ekranach telewizorów zwierzęta oglądają szczegółowe i naturalne obrazy w rozdzielczości 4K, przedstawiające naturalne środowisko Jawy i Madagaskaru. Dzięki temu te zagrożone naczelne mogą jeszcze przed „przeprowadzką” bliżej przyjrzeć się środowisku, w którym będą żyć.

Simon Jeffery, dyrektor ds. zwierząt w Port Lympne, komentuje:Zawsze szukamy nowych sposobów stymulacji i zainteresowania naszych zwierząt. Stosujemy wszelkie możliwe techniki, dzięki którym zwierzęta mogą być aktywne i zdrowe. Czasami zapewniamy im nowe zapachy, smaki, nowe liny i drabinki do wspinaczki albo zabawki — tym razem postanowiliśmy spróbować czegoś zupełnie innego i sprawdzić, czy zainteresuje je widok ich naturalnego środowiska.

Staramy się, aby nasze duże pomieszczenia i wybiegi możliwie najlepiej przypominały naturalne środowiska poszczególnych gatunków. Teraz, kiedy zbliża się czas »przeprowadzki«, chcieliśmy jednak pokazać lemurom i gerezom, jak naprawdę wygląda miejsce, w którym zamieszkają. Obraz na ekranach telewizorów 4K Sony BRAVIA jest tak ostry i szczegółowy, jakby widziało się las deszczowy na własne oczy.


Jak zapewnia Sony, telewizory BRAVIA z nowej serii X90C zapewniają obraz wysokiej jakości, niezależnie od tego, co oglądamy na ich ekranie. Dzięki wydajnemu procesorowi 4K X1 udało się uzyskać naturalne kolory oraz doskonałą ostrość i kontrast obrazu. Z kolei innowacyjna technologia Trilumions oferowana wyłącznie przez Sony, zapewnia głębie, szczegółowość i paletę barw nigdy wcześniej nieoglądaną na ekranie telewizora. Wspaniale radzi sobie z reprodukcją trudnych odcieni czerwieni czy szmaragdowych zieleni, przez co wszelkie krajobrazy wydają się bardziej realistyczne.

Od 2012 r. udało nam się przywrócić do środowiska naturalnego kilka grup różnych gatunków gerez i gibonów wychowanych w Port Lympne i w drugim naszym rezerwacie, Howletts Wild Animal Park”,dodaje Simon. „Wszystkie one zamieszkały na chronionych terenach lasów deszczowych na Jawie. Tę grupę gerez chcemy tam wysłać w 2016 r.

Od pewnego czasu współpracujmy z lokalnymi społecznościami na Madagaskarze, dotąd jednak nie przeprowadziliśmy reintrodukcji wyhodowanych w niewoli lemurów do lasów tej niezwykłej wyspy. Wyniki badań i efekty pracy na miejscu są bardzo obiecujące. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli wysłać nasze lemury tam, gdzie znajduje się ich naturalne środowisko życia.

Prowadzony przez fundację Aspinall rezerwat Port Lympne to placówka, której celem jest ochrona rzadkich i zagrożonych gatunków oraz — jeśli to możliwe — ich reintrodukcja do naturalnych środowisk na terenach chronionych. Port Lympne bierze udział w programach wymiany i hodowli prowadzonych na całym świecie, odnosząc znaczące sukcesy.

Program reintrodukcji obejmuje także tworzenie na miejscu odpowiedniej infrastruktury i pracę zespołów terenowych, które obserwują zwierzęta także po ich wypuszczeniu na wolność. Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest zbudowanie odpowiednich pomieszczeń i wybiegów, na terenie których zwierzęta mogą się aklimatyzować, przyzwyczajać do nowego miejsca i stopniowo zmieniać pożywienie. Cały proces „przeprowadzki” nadzorują specjaliści — lekarze weterynarii i opiekunowie zwierząt.

0
Źródło: Volvo
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.