Naukowcy wynaleźli nowe źródło energii

Nowe opracowanie naukowe przedstawia możliwość spalania pyłu metalowego jako realną, a przy tym znacznie czystszą alternatywę w stosunku do energii pozyskiwanej z paliw kopalnych.
Ustabilizowane płomienie uzyskiwane podczas spalania (utleniania) gazu oraz różnych metali.

Ustabilizowane płomienie uzyskiwane podczas spalania (utleniania) gazu oraz różnych metali.

Jak podkreśla profesor Jeffrey Bergthorson z uniwersytetu McGill, nowa technologia nie jest zależna od sił przyrody – słońca, wody czy wiatru – a równocześnie znacznie czystsza od tradycyjnych form pozyskiwania energii w wyniki spalania gazu, ropy czy węgla. Na dodatek może być stosowana wszędzie, w tym także w przestrzeni kosmicznej, zaś efekty spalania w prosty sposób poddają się recyklingowi.

Metoda opracowana przez profesora Berghorstona i pięciu innych naukowców, we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, polega na spalaniu pyłu metalowego (konsystencja zbliżona do mąki lub cukru-pudru) w specjalnie dostosowanych silnikach spalinowych. Jak pokazuje projekt, mogą one być stosowane zarówno do produkcji prądu w dużych elektrociepłowniach, jak i chociażby do napędzania samochodów. Dwa kilo żelaza na 100 kilometrów – kto wie, czy niedługo w ten sposób nie będziemy podawać informacji o tym, ile „pali” nasze nowe auto?

Warto podkreślić, że sam pomysł spalania metalowego pyłu nie jest niczym nowym – to technologia stosowana od wieków, a nawet tysiącleci (wystarczy wspomnieć chociażby sztuczne ognie czy paliwo stosowane w niektórych silnikach rakietowych). Nikt jednak do tej pory nie zaproponował technologii spalania metalu w tak kompleksowej formie, wraz z systemem recyklingu powstających w wyniku takiego spalania odpadów.

Obecnie trwają prace nad konstrukcją prototypów, które w praktyce mają udowodnić, że pomysł rzeczywiście ma sens. To samo dotyczy technologii recyklingu odpadów – dopiero praktyczne działania pozwolą dokładnie opracować cały proces, co – jak podkreślają naukowcy – jest niezwykle istotne w kontekście szerszego wprowadzenia tego typu pozyskiwania energii w różnych dziedzinach ludzkiego życia. Życia na Ziemi, ale także w kosmosie.

0
Źródło: Phys.org
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.