Samsung opatentował smartfona z wymiennymi obiektywami

Samsung opatentował smartfona z wymiennymi obiektywami

Ten patent firmy Samsung został zauważony przez duński portal Galaxy Club, który jako pierwszy zwrócił uwagę na system wymiennych modułów “powiększonych obiektywów”. Wygląda jednak na to, że nie tylko o obiektywy tu chodzi, lecz o zaaranżowanie w smartfonie dość dużej przestrzeni na tylnej ściance, potrzebnej do wymiany i mocowania całych modułów fotograficznych.

Taki moduł (podobne rozwiązanie stosuje już od kilku lat firma Ricoh w swoich aparatach z serii GXR) zawierać może nie tylko obiektywy o bardzo zróżnicowanych parametrach optycznych, ale także dostosowane do nich matryce cyfrowe i dodatki w stylu lamp błyskowych lub lamp światła ciągłego.

Standardowo podstawowy moduł mógłby być cienki i płaski, czyli dobrze dopasowany do całego korpusu telefonu. W razie potrzeby istniałaby jednak możliwość zamocowania innych modułów fotograficznych – bardziej wystających, ale równocześnie oferujących rozszerzone możliwości foto i wideo.

Mało tego! Patent pokazuje również moduł, w którym przed dużą matryca umieszczone byłoby mocowanie bagnetowe, służące do przyłączania różnego typu obiektywów. W takim wypadku smartfon zmieniałby się w autentyczny, pełnoprawny, systemowy aparat cyfrowy.

W świetle pojawiających się ostatnio pogłosek o delikatnym wycofywaniu się Samsunga z rynku fotografii cyfrowej (zaniechanie sprzedaży aparatów w Europie, pogłoska o sprzedaży systemu firmie Nikon…) cała sprawa nabiera jeszcze dodatkowego smaczku. Może nie chodzi wcale o wycofywanie się, ale rozwój w zupełnie nowym, ciekawym kierunku?