Pięć faktów o Surface, o których nie miałeś pojęcia

Pięć faktów o Surface, o których nie miałeś pojęcia

1.

Pierwszy Surface był na tyle sekretnym projektem, że wiedziało o nim zaledwie kilku pracowników Microsoft

Prace nad pierwszym urządzeniem Surface były objęte ścisłą tajemnicą i wiedziała o nim zaledwie garstka pracowników Microsoft. Pracowali nad tym urządzeniem w Studiu B w siedzibie Microsoft w Redmond, w stanie Waszyngton. Obowiązywał ich całkowity zakaz rozmawiania o tym projekcie z pozostałymi pracownikami. Przyszli ojcowie Surface zobowiązali się trzymać usta na kłódkę, aż do momentu oficjalnego ogłoszenia prac nad produktem, czyli 18 czerwca 2012 roku. I dotrzymali słowa.

Po upublicznieniu informacji o projekcie Surface bezpośrednia konkurencja Microsoft zareagowała na wiadomość o planach wprowadzenia takiego sprzętu na rynek mocno sceptycznie. Pojawiały się głosy, że urządzenia 2w1, czyli komputery z funkcją tabletów, nie mają przed sobą wielkiej przyszłości i są po prostu nietrafionym pomysłem.

Te prognozy jednak się nie sprawdziły, a wizjonerzy z Microsoft wzięli górę. Dziś rynek urządzeń 2w1 rośnie w dwucyfrowym tempie. Z badań firmy analitycznej IDC całkowita ilość urządzeń 2w1 dostępnych na rynku do końca tego roku, wzrośnie aż o 86,5 proc. Z kolei Strategy Analytics w swoim raporcie donosi, że tablety i urządzenia 2w1 z zainstalowanym systemem Windows w tym momencie mają około 10 proc. udziału w całym rynku, jednak już w 2019 roku ich udział ma wzrosnąć do 18 proc.

Sceptyczna wobec rozwiązań 2w1 konkurencja Microsoft z biegiem lat zmieniła biznesową optykę i zaczęła wdrażać podobne rozwiązania u siebie.

2.

98 proc. użytkowników, którzy używali Surface, poleca to urządzenie swoim znajomym

Urządzenia Microsoft Surface mogą pochwalić się jednym z najwyższych wskaźników rekomendacji wśród użytkowników. Aż 98 proc. osób, które miały okazję pracować na Surface Pro 3, z czystym sumieniem poleca ten sprzęt swoim znajomym. Na rynku sprzętu elektronicznego to jeden z najwyższych wskaźników w historii.

3.

Najnowsze pióro Surface Pen posiada 1024 stopnie nacisku

Doświadczenie cyfrowego pisania za pomocą najnowszego pióra Surface Pen, dołączanego do Surface Pro 4, nie różni się zasadniczo od posługiwania się klasycznym długopisem czy ołówkiem. Pióro Surface Pen posiada 1024 poziomy nacisku, dzięki czemu użytkownicy zajmujący się grafiką komputerową czy projektowaniem modeli 3D, mogą z precyzją odwzorować każdy detal swojego projektu. Umieszczona na końcu Surface Pen gumka pozwala zaś wymazać niedokładności. Praca z Surface Pen jest tak samo komfortowa jak z analogowymi przyborami do pisania również z innego powodu – dotykowy ekran PixelSense, o szerokości 12,3 cala i rozdzielczość: 2736 x 1824, ma proporcje odpowiadające kartce papieru w formacie A4. Poza tym posiada wbudowany magnes, dzięki czemu Pióro Surface Pen łatwo przypniemy do krawędzi Surface Pro 4, nie ryzykując jego zagubienia. Sam Surface potrafi również odczytać pismo odręczne użytkownika i przetwarzać je na tekst komputerowy, zaś zainstalowany na urządzeniu system Windows 10 Pro z biegiem czasu uczy się charakteru pisma konkretnego użytkownika i potrafi lepiej rozpoznawać jego pismo odręczne.

Sam system Windows 10, zastosowany w linii urządzeń Surface, zasługuje na odrębną uwagę. Jak pokazują statystyki to najlepsza sprzętowa realizacja wizji Windows, jaką do tej pory stworzył Microsoft. Potwierdzają to badania firmy Gartner, wedle których to właśnie Windows 10 stanie się najbardziej popularnym systemem w historii. Jak czytamy w raporcie Gartner “Predicts 2016: Endpoint Technology Shifts Are Accelerated by Windows 10“, w ciągu najbliższego roku aż połowa firm zainstaluje Windows 10 na swoich urządzeniach. Jak podkreślają eksperci Gartnera, największą zaletą najnowszego systemu Microsoft jest możliwość zainstalowania go na różnych platformach, praca w chmurze oraz synchronizacja danych. Tylko w ciągu pierwszej doby od publicznego udostępnienia najnowszej wersji “okienek” (29 lipca 2015), Windows 10 zainstalowano na ponad 14 mln komputerów na całym świecie. Obecnie popularna “dziesiątka” działa już na ponad 110 mln urządzeń, w tym 8 mln komputerów biznesowych. Posiadacze najnowszych urządzeń z linii Surface mogą dołączyć do grona zadowolonych użytkowników Windows 10 i pracować na tym systemie zaraz po wyjęciu Surface z pudełka.

4.

Do Surface pojawiły się już spersonalizowane dodatki

Chcesz, żeby twój Surface wyglądał wyjątkowo i wyrażał twój charakter? Nie ma najmniejszego problemu! Na Surface możesz nie tylko w pełni spersonalizować wygląd swojego pulpitu i dopasować do właściwości systemu do swoich preferencji – możesz stuningować wygląd całego urządzenia. Mowa nie tylko o zaprojektowanych przez Microsoft specjalnych, kolorowych klawiaturach Type Cover dla Surface, zdobionych z zewnątrz zamszem i pełniących funkcję osłonki ekranu. Również społeczność Surface i producenci na całym świecie zakasali rękawy i zabrali się do roboty, tworząc własne gadżety do Surface. Efekty? Eleganckie etui dostępne w różnych wzorach, tkaninach i kolorach, chroniące tył urządzenia, których można używać zarówno z klawiaturą Type Cover jak i bez niej. Solidne ramki chroniąca Surface, które mogą zamortyzować ewentualny upadek naszego urządzenia. Ochronne naklejki na ekran i zapobiegające powstawaniu rys oraz palcowaniu. Organizery i podręczne etui, w których zmieści się nie tylko Surface, ale również – dzięki specjalnym przegródkom – zasilacz, dodatkowa bateria, smartfon, a także nasze karty bankowe czy dokumenty. Z bardziej technologicznych dodatków do Surface warto zwrócić uwagę na Arc Touch Mouse Surface Edition, bezprzewodową mysz działającą w standardzie Bluetooth 4.0. To urządzenie zostało zaprojektowane specjalnie z myślą o Surface. Dzięki zastosowanej w niej technologii BlueTrack z łatwością radzi sobie nawet na takich powierzchniach jak dywan czy chropowate drewno.

5.

Microsoft podpowie ci, jak wydrukować w 3D własną stację dokującą dla Surface

I na koniec – wisienka na torcie. Microsoft opublikował na swojej stronie wskazówkę, która z pewnością ucieszy posiadaczy drukarek 3D. Firma z Redmond udostępniła bowiem niezbędne pliki.STP i.STL, pozwalające wydrukować w trójwymiarze stację dokującą do Surface, działającą z Surface Pro 4 oraz z poprzednim modelem (Surface Pro 3). Można je pobrać stąd. Microsoft podkreśla, że jakoś wydruku zależy od użytej drukarki 3D, a sama drukarka musi posiadać możliwość pomieszczenia obiektów o wymiarach 10,3 mm x 100,8 mm x 285,4 mm.