Wbrew zapewnieniom, NSA kontynuowała podsłuchiwanie zagranicznych polityków

To, że Stany Zjednoczone po tej aferze z podsłuchiwaniem Angeli Merkel obiecały nie podsłuchiwać już zagranicznych polityków, nie oznacza, że tak się stało.

Według anonimowych źródeł, do których dotarła redakcja Wall Street Journal, NSA kontynuowało inwigilację zagranicznych polityków i nie tylko. WSJ twierdzi, że NSA podsłuchiwała m.in Benjamina Netanyahu – premiera Izraela. Amerykańska agencja bezpieczeństwa nie ograniczała się tylko do zagranicznych polityków. Według źródeł podsłuchiwano również członków amerykańskiego Kongresu, w tym jego przedstawicieli, którzy brali udział w negocjacjach z Izraelem.

Jak pisze Wall Street Journal, podczas negocjacji dotyczących programu atomowego Iranu, Izrael próbował wpłynąć na decyzję Stanów Zjednoczonych uciekając się nawet do prób korupcji amerykańskich kongresmenów. To wszystko oczywiście nielegalnie podsłuchiwała NSA, sprawiając na przykład, że prezydent Obama znał tematy, które będą chcieli poruszyć jego zagraniczni goście na wiele tygodni przed ich wizytą.

Ta sytuacja pokazuje, że te kraje, które posiadają odpowiednią wiedzę i technologię do inwigilacji nieprędko zrezygnują z tego sposobu pozyskiwania informacji. Daje on po prostu zbyt wielką przewagę, żeby zrezygnować z niego dobrowolnie.

0
Źródło: Engadget
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.