Kostka Rubika w 1 sekundę

Taki tam drobiazg w kwestii rywalizacji ludzi i maszyn.

Kostka Rubika to niezwykły gadżet, nie tylko ze względu na to, że zapewnia rozrywkę manualno-intelektualną już kolejnym pokoleniom ludzkości (Rubik wynalazł ją w 1974 roku!). Niesamowite jest w niej również to, że pobudza ona do działania bardziej nietypowe grupy osób, na przykład matematyków, którzy w całkiem poważnych pracach naukowych rozwiązują kwestię minimalnej liczy ruchów potrzebnej do ułożenia tej kostki. Albo też „wyczynowych sportowców”, takich jak Lucas Etter, który jest w stanie ułożyć całą kostkę Rubika w czasie krótszym niż pięć sekund:

Nas jednak bardziej interesuje jeszcze jedna grupa twórców zajmujących się kostką Rubika – inżynierów i projektantów maszyn. Oni też rywalizują ze sobą, tworząc coraz wydajniejsze mechanizmy i programy służące tylko do jednego celu: jak najkrótszego prawidłowego ułożenia tej kolorowej, niepozornej kostki. Obecny rekord świata wynosi 3,253 s, a więc i tak maszyna jest już lepsza pod tym względem niż człowiek. Jednak wygląda na to, że niebawem oficjalnie zatwierdzony zostanie nowy rekord.

Wszystko za prawą dwóch inżynierów, którzy z pomocą drukarki 3D stworzyli robota, który układa kostkę Rubika w nieprawdopodobnie krótkim czasie. Podczas czterech prób, jakie przedstawione zostały na poniższym filmie, osiągnięte rezultaty to 1,196 s, 1,152 s, 1,047 s i najlepszy: 1,019 s. Czyli każdy mieści się w zakresie 1-1,2 s!

Robot wykorzystuje specjalne ramiona wydrukowane – a jakże by inaczej – na drukarce 3D, silniki krokowe oraz 4 kamerki USB podłączone do komputera PC. W pierwszym momencie kostka (w postaci „wymieszanej”) jest skanowana z pomocą kamer, a następnie informacja przesyłana jest do komputera. Następnie program wykorzystujący algorytm opracowany przez Herberta Kociemba opracowuje zestaw ruchów, jakie muszą być wykonane w celu ułożenia kostki. A potem mija już tylko sekunda – i gotowe: