Oukitel K4000 Smartfon z bardzo pojemną baterią

Model K4000 to pierwszy smartfon marki Oukitel który testujemy. Pod względem jakości wykonania nie odbiega on od reszty dalekowschodnich telefonów, oferując całkiem przyzwoity wygląd z delikatnie fazowanym, hartowanym szkłem ekranu. K4000 nie wyróżnia się niczym szczególnym, ot kolejny smartfon wyglądający jak inne. Nie ma w tym jednak nic złego – jeśli dana forma odpowiada klientom, to po co ją zmieniać. W tym Oukitelu nie znajdziemy elementów charakterystycznych, jednak cała konstrukcja jest spójna i estetyczna. Metalowa ramka urządzenia nie tylko dobrze wygląda, ale i wzmacnia konstrukcję na wypadek uderzenia o twardą powierzchnię. Ze strony producenta dowiadujemy się, że zarówno ramka jak i wewnętrzna konstrukcja wykonane są ze stopu cynkowo-magnezowego. To tłumaczyłoby rozsądną wagę (choć i tak sporą) przy zastosowaniu tak pojemnej baterii. Dzięki temu K4000 jest też modelem odpornym na działania niefrasobliwego użytkownika.
Oukitel K4000 Smartfon z bardzo pojemną baterią

Nie wszyscy dalekowschodni producenci udostępniają aktualizacje oprogramowania dla swoich produktów. Oukitel należy do tych, którzy nie zapominają o klientach. Co pewien czas, przez OTA, pojawiają się aktualizacje.

Nie wszyscy dalekowschodni producenci udostępniają aktualizacje oprogramowania dla swoich produktów. Oukitel należy do tych, którzy nie zapominają o klientach. Co pewien czas, przez OTA, pojawiają się aktualizacje.

Pod tym względem K4000 to prawdziwy twardziel, w Sieci można obejrzeć filmy pokazujące jak bardzo odporny na stłuczenie jest ekran. My podczas testów uderzaliśmy go młotkiem (z rozsądną siłą), zrzucaliśmy z wysokości ok. 2 metrów i ku naszemu zdziwieniu smartfon wytrzymał wszystko. Wierząc nagraniom w Internecie można by nim nawet wbijać gwoździe (tego nie próbowaliśmy). Niestety na stronie producenta nie znaleźliśmy informacji jakim rodzajem powłoki pokryto wyświetlacz. Jest tylko lakoniczny zapis: hartowane szkło i trzywarstwowa powłoka o twardości 9H zapobiegająca zarysowaniom. W komplecie znajduje się dodatkowo tzw. hard case, który jest elastyczny i skutecznie chroni tył urządzenia przed zarysowaniem.

Czarna ramka wokół ekranu ma grubość ok. 3 mm z każdej strony i przy wyłączonym wyświetlaczu daje wrażenie że zajmuje on całą szerokość telefonu. Ponadto przestrzenie nad i pod ekranem, w których znajdują się głośnik, kamera i przyciski również są przyjemnie wąskie – to zaleta, gdyż niektóre chińskie modele mają zbyt małą powierzchnię ekranu w stosunku do całości przedniego panelu.

K4000 jest dość ciężki – waży 206 g – ale mimo tego bardzo dobrze leży w dłoni. Metalowa ramka i chropowata powierzchnia tylnej klapki sprawiają, że się nie wyślizguje. Również hard case ma lekko chropowatą powierzchnię, zatem po założeniu go na telefon, z tego ostatniego korzysta się równie komfortowo. Pięciocalowy wyświetlacz daje się wygodnie obsługiwać jedną ręką. Jego rozmiar, w mojej subiektywnej ocenie, jest optymalny. Rozdzielczość HD (720×1280 pikseli) zapewnia gęstość pikseli na poziomie 294 PPI. Zapewnia to wyraźny obraz i nie obciąża nadmiernie procesora i układu graficznego podczas renderowania grafiki np. w grach.

Coraz częściej spotykaną funkcją w dalekowschodnich produkcjach jest obsługa tzw. inteligentnych gestów. Polega ona na rozpoznawaniu gestów wykonywanych na wyłączonym ekranie. Dzięki temu można wybudzić telefon podwójnym stuknięciem w ekran lub uruchomić określone aplikacje rysując na wyświetlaczu przypisaną im literę (np. C dla aparatu fotograficznego, czy E dla klienta poczy email). Funkcjonalność taka znalazła się też w K4000.

Masa telefonu to wynik zastosowania baterii o pojemności aż 4000 mAh. Choć podczas testów przeglądania Internetu i wyświetlania filmów smartfon nie wybijał się szczególnie ponad konkurencję (odpowiednio 378 i 584 minuty) to czas czuwania przy wyłączonym ekranie sięga czterech tygodni. Dla porównania, najlepszy dotychczas czas odtwarzania filmów uzyskał Honor 6 Plus z wynikiem 901 minut i baterią o pojemności 3600 mAh. Podczas dość intensywnego korzystania z telefonu bateria wytrzymywała niemal 3 dni, jeśli rzadko rozmawialiśmy i sporadycznie korzystaliśmy z Internetu – czas ten wydłużał się do ok. 5 dni. Warto nadmienić, że wyniki te pokrywają się z deklaracjami producenta. Smartfon nie wspiera funkcji szybkiego ładowania.

Przydatne może okazać się to, że smartfon może działać jako bank energii umożliwiając ładowanie podłączonych do niego urządzeń. Choć dość szybko drenuje to baterię, to w razie potrzeby możemy podzielić się energią ze znajomym lub awaryjnie podładować np. nasz czytnik e-booków. Trzeba oczywiście pamiętać, by mieć ze sobą adapter USB OTG (niestety brak rzeczonego w zestawie).

Choć producent twierdzi, że wbudowany aparat ma rozdzielczość 13 Mpix, to uzyskiwane fotografie zdają się temu przeczyć. Wg. nas wbudowana matryca to faktycznie model maksymalnie 8-megapikselowy z programową interpolacją do 13 Mpix. Dość powiedzieć, że zdjęcia są mało szczegółowe, a w słabych warunkach oświetleniowych – mocno zaszumione. Przy dobrym świetle fotografie są przyzwoite, choć nie powinniśmy się spodziewać rewelacji.

Z dodatkowych ciekawych funkcji warto wspomnieć o czułości ekranu, który może być obsługiwany w rękawiczkach i wbudowanym czujniku Halla. Jego działanie objawia się tym, że korzystając z dedykowanego pokrowca z tzw. klapką i wbudowanym magnesem, wygaszamy ekran zamykając futerał i aktywujemy go przez otwarcie.

Smartfon wspiera połączenia LTE tylko na jednym slocie SIM. Warto jednak zaznaczyć, że współpracuje on ze wszystkimi popularnymi i wykorzystywanymi w naszym kraju kanałami FDD i TDD. Lista jest na tyle długa, że nie powinniśmy się też obawiać braku współpracy z sieciami zagranicznymi. Dodatkowo w telefonie znajduje się interfejs WLAN działający zarówno w częstotliwości 2,4 jak i 5 GHz.

Jak na telefon za ok. 430 zł, K4000 jest bardzo dobrze wyposażony. Pięciocalowy ekran HD, 2 GB pamięci RAM i 16 GB ROM w połączeniu z czterordzeniowym procesorem to połączenie, które zapewnia płynne działanie i komfortową obsługę. Dodatkowe elementy, które znajdują się w K4000 działają tylko na jego korzyść. Gdyby tylko jakość zdjęć była lepsza, byłby to telefon niemal bez wad.

Podsumowanie

Smartfon z dużą bateria i funkcją banku energii. Wyposażony w 5-calowy ekran HD, 2 GB RAM i modem LTE. Ciężki, ale dobrze leży w dłoni.

Zalety: łączność LTE, dobra jakość dźwięku, mocna bateria, jasny wyświetlacz, host USB, funkcja banku energii, wytrzymały ekran, HotHnot

Wady: przeciętny aparat, ciężki

DANE TECHNICZNE

SoCMediaTek MT6735 (4 rdzenie, 64-bit)
Układ graficznyAMR Mali-T720
Pamięć RAM2 GB
Pamięć wewnętrzna / rozszerzenie16 GB / 32 GB
Ekran – przekątna / rozdzielczość5″ / 720×1280 pikseli
Aparat – tył / przód13 / 5 Mpix
System operacyjnyAndroid 5.1 (32 bit)
Bateria4000 mAh
WLAN / BT / GPS / HotKnot / Radio FMtak / tak / tak / nie / tak
Wymiary (wys. × szer. × gr.) / Masa143,5×70,5×10,5 mm / 206 g
Infowww.oukitel.cc
Cena430 zł

Na stronie producenta znajdziecie opis tego modelu pod poniższym linkiem.

Niestety obecnie Oukitel nie ma oficjalnego dystrybutora w Polsce. Producent poleca zakup w sklepie Tinydeal (Shenzen, Chiny).