Studenci z Wrocławia budują pierwszy na świecie elektryczny samochód do driftu

Studenci z Wrocławia budują pierwszy na świecie elektryczny samochód do driftu

Zero Emission Car (ZEC) to nowoczesny projekt podążający za aktualnymi trendami współczesnej motoryzacji. Pomysłodawcami, konstruktorami i wykonawcami projektu jest grupa studentów z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych działającego przy Politechnice Wrocławskiej. Będąc świadomymi faktu wypierania z rynku silników spalinowych na rzecz elektrycznych, wrocławscy studenci chcą wyjść temu trendowi naprzeciw. ZEC byłby pierwszym samochodem w pełni elektrycznym, przystosowany do konkurowania w międzynarodowych zawodach driftowych. Bazą dla projektu jest BMW e36, z którego w tym momencie pozostała tylko konstrukcja nośna.

Pojazd będzie miał całkowicie zmienione zawieszenie wraz z układem hamulcowym, poszycie pojazdu zostanie wykonane w 80 procentach z ultralekkich laminatów z włókna węglowego (tzw. carbonu), a całość napędzać będzie silnik elektryczny z najlepszym na świecie stosunkiem mocy do masy. Głównym celem projektu nie jest sam start w zawodach, ale idea zmiany świadomości społeczeństwa na temat pojazdów elektrycznych, dotychczas kojarzonych głównie z Melexami i wózkami widłowymi.

Aby ukończyć projekt, młodzi konstruktorzy potrzebują pieniędzy. W tym celu uruchomili stronę kampanii ZEC-a na stronie Odpalprojekt.pl, gdzie każdy fan sportów motorowych (lub po prostu ludzie, którzy chcieliby wesprzeć polską myśl techniczną) może wspomóc ich pieniędzmi. Plan minimum zakłada uzbieranie 60 tysięcy zł. Jeśli uda się zebrać ponad dwa razy tyle – 150 tysięcy zł, da to szansę na promocję polskiej konstrukcji na imprezach międzynarodowych.

Więcej znajdziecie na stronie projektu: http://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/729,pierwszy-samochod-elektryczny-do-driftu—zero-emission-car