Goodyear prezentuje kuliste opony przyszłości

Parkowanie nigdy nie było prostsze.

Podczas targów motoryzacyjnych w Genewie firma Goodyear zaprezentowała koncepcyjny model opony, która może przynieść branży prawdziwą rewolucję. Eagle 360 wyróżnia się przede wszystkim kształtem. Kulista opona połączona będzie z podwoziem na zasadzie lewitacji magnetycznej, dzięki czemu zwiększy się komfort jazdy pasażerów. Kulisty kształt wpłynie na bezpieczeństwo jazdy powodując na swobodne manewrowanie pojazdem we wszystkich kierunkach. Rozwiązanie zwiększy sterowność auta i zlikwiduje problemy z parkowaniem.

Dodatkowo opona posiada wbudowane czujniki pozwalające na analizę środowiska, po którym się porusza, co może być wykorzystane w komunikacji z innymi pojazdami. Eagle 360 będzie potrafiła też monitorować swoje ciśnienie i obracać się automatycznie w taki sposób, by równomiernie się zużywać i wpłynąć na dłuższy przebieg jazdy. Nawet sam projekt bieżnika jest innowacyjny – swoim wzorem przypomina koralowca. Według Goodyear bieżnik będzie działał jak naturalna gąbka – ma sztywnieć w suchych warunkach i mięknąć na mokrej nawierzchni.

Niestety nie wiadomo kiedy pojawią się na rynku pojazdy, które mogłyby wykorzystać takie rozwiązanie. Koncepcja firmy Goodyear wygląda jednak niezwykle obiecująco.